‘2017’de gıda ve tekstil sektörlerinde iflaslar yaşanabilir’ 26.12.2016

Euler Hermes Türkiye CEO'su Özüner, nakit akımı ve yüksek borçluluğun Türk şirketlerinin en önemli sorunu olduğunu belirterek, 2017'de gıda ve tekstil sektörlerinde iflaslar yaşanabileceğini paylaştı.

0
1983

‘Nakit Akımı ve Yüksek Borçluluk Türk Şirketlerinin En Önemli Sorunu’

Kredi sigortalama şirketi Euler Hermes’in Türkiye CEO’su Özlem Özüner röportajında, nakit akımı ve yüksek borçluluğun Türk şirketlerinin en önemli sorunu olduğunu vurguladı.

Özüner, 2017 yılında ekonomik büyümede görülen yavaşlamaya bağlı olarak şirketlerin bahsedilen problemlerinin süreceğini sözlerine ekledi. Özüner, Türkiye ekonomisinde kırılganlığın 15 Temmuz başarısız darbe girişimi ve kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in not indirimi sonrasında sürdüğünü belirtti.

Özüner, “Herkesin bekle ve gör durumunda olduğu, doğrudan yabancı yatırımlarda, turizm gelirlerinde ve yurt içi ekonomi güveninde düşüş yaşanırken yeni bir ekonomik büyüme hikayesinin arandığı bir ortamdayız” dedi.

Özüner, tüm olumsuz gelişmelere rağmen, bankacılık sektörü ve şirketlerin belirsizliklere 2000’li yıllara kıyasla daha dayanıklı olduğunu söyledi.

Borçlu şirketlerin yaşamını sürdürmek için borçluluklarını azaltmak ve boyutlarını küçültmek durumunda olduklarını söyleyen Özüner, gıda, tekstil ve teknoloji perakendeciliği sektörlerinde konsolidasyon yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Özüner, Türkiye’de 2016 yılında şirket iflaslarının 17 bin düzeyindeki tahminleri aşabileceğini belirtirken, iflas ertelemeyle ilgili düzenleme nedeniyle 2017 yılında iflas sayısının 2016 yılına göre gerileyebileceğini söyledi.

Özüner, Türk şirketlerinin borçların ortalama vadenin iki katına yükselerek 120 güne ulaştığını ve 90 gün civarındaki tahminlerini aştığını kaydetti.

Kaynak: Bloomberg HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.