Acemi yatırımcıların en çok yaptığı hatalar

Borsada yatırım yapmaya yeni başlayan yatırımcıların kayıplarının nedenlerini çok basit gibi görünen hataların oluşturduğunu biliyor musunuz?

0
3000

Borsada yatırım kararı alırken acemi yatırımcıların en çok yaptığı hatalar arasında duysanız da inanamayacağınız öyle dikkat çekicileri var ki! Ben yapmam demeyin. İşte size acemi yatırımcıların yaptığı hataların en dikkat çekenleri…

Dost tavsiyesi ile yatırım yapmak

Borsada işlem yapan veya yeni yatırım yapmaya başlayan kişilerin yatırım kararlarının çok büyük kısmını kulaktan dolma ve eş dost tavsiyesi ile verdiklerini biliyor muydunuz? Muhtemelen evet diyeceksiniz. Yatırımcının bu tavsiyeyi alırken aklına gelmeyen husus ise eş ve dostun tavsiye verecek kadar bilgi sahibi olmasına rağmen halen kendisinin neden kazanlar kulübünde olmadığıdır.

İçgüdülere göre karar vermek

Borsada alım ve satım kararlarının çok büyük kısmının içgüdülere göre verildiğini biliyor musunuz? Yatırım yapılan şirketin karlılığı, yatırımları, yeni ortaklıkları, sektörel gelişimi ya da borsayı etkileyecek küresel ve yerel ekonomik, siyasi, jeopolitik gelişmelerin göz ardı edilerek iç güdülerle karar verilmesi. İlk duyulduğunda mantıksız gibi görünse de acemi bir çok yatırımcı hisse senetlerine bakıp ben bu hisse senedinin kazanacağını hissediyorum diyerek yatırma geçmesi. Bu kararların yüzde yüze yakını zararla sonuçlanmaktadır.

Şansını denemek

Borsa gibi finansal bilginin ve teknolojinin en yüksek kullanıldığı bu piyasada diğer bir acemi yaklaşımı şansına güvenerek borsaya yatırım yapmaktır. Borsada işlem gören hisse fiyatları tesadüfen değil mali yapılarının gücü, finansal rasyoların iyiliği, hükümetlerin uyguladığı para ve maliye politikaları ile yön bulurlar. Yatırımcının şansını denerken yaptığı yatırım muhtemelen onun tüm birikimidir ve kaybı da maddi olarak onu sarsacaktır. Borsa kurumsal yapıda belirli kanunlar ile ve belirli piyasa dinamikleri ile hareket eder.

Alım ve satım emirlerini tanımamak

Borsalar dinamik yapıdadırlar ve küresel piyasalardaki tüm gelişmelerden etkilenirler. Ani yükseliş ve düşüşler yaşanabilir. Ani ve sert fiyat hareketlerinin yaratacağı zararı önlemek için yatırımcının kar al ve zarar durdur seviyelerini önceden girmesi onu bu tarz kayıplara karşı korur. Yatırımın kar alma ve zarar durma seviyelerini belirlemeden kendi haline bırakılması yatırımcının en büyük handigapıdır.

Borç alarak ya da tüm birikimlerin yatırılması

Borsada para kazanmak isteyen ve risk iştahı yüksek acemi yatırımcıların en büyük handigaplarından biri de birikimlerinin hepsini tecrübe sahibi olmadıkları, yatırım enstrümanlarını tanımadıkları bir ürüne yatırmasıdır. Ya da borsada hızlı bir şekilde ve çok para kazanmak için kredi kullanması, borç kullanması gibi zafiyetlerdir.

Borsaların kesin yükseleceği veya düşeceğine yönelik yüzde yüz sonuç veren hiçbir analiz olmadığı gibi en profesyonel uzman bile borsanın yönü hakkında kesin tavsiyede bulunamaz. Borsalar tüm dünyadaki borsalarla entegredir. Etkileşim içindedirler. Yerel faktörlerin, siyasi, ekonomik, jeopolitik gelişmelerden ve birçok detaydan etkilenirler. Borsada kısa vadede hızlı kazanma amacıyla yatırım psikolojisine sahip olan yatırımcılar çok büyük risk almış olurlar.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.