Akıllı saatler ne işe yarar ve en ucuz ve en pahalı akıllı saatler

Apple’dan, Samsung’a kadar birçok akıllı telefon üreticisinin ürettiği akıllı saatlerin piyasaya sürülmesi ile beraber, ne işe yaradığı çoğu insanın kafasında bir soru işaretleri oluşturmaya başladı.

0
5274

Her ne kadar akıllı saat denilince, 1990’lı yıllarda Casio’nun ürettiği hesap makineli veya televizyon kumandası olarak da kullanılabilen saatler gelse de, artık, giyilebilir teknoloji ürünlerini gelmeye başladı.

Apple’dan, Samsung’a kadar birçok akıllı telefon üreticisinin ürettiği akıllı saatlerin piyasaya sürülmesi ile beraber, ne işe yaradığı çoğu insanın kafasında bir soru işaretleri oluşturmaya başladı.

Akıllı saatlerin özellikleri

Akıllı telefonlar bu kadar hayatımızın içindeyken “Akıllı saatler nedir ve ne işime yarayacak?” diyorsanız, henüz bir akıllı saat kullanmamışsınız demektir.

Yapılan araştırmalara göre, birçok kullanıcının akıllı cihazlarda aradığı tek şey pratiklik değil. Her yeni teknolojik cihaz bir öncekinden daha hafif ve küçük hale geliyor gibi görünüyor olsa da esasen çoğu işlevselliğe odaklanmış durumda. İşte bu noktada akıllı saatler kompakt yapısı ile öne çıkıyor.

Akıllı saatlerin, kullanıcılarına sunduğu en önemli avantajı da normal bir saat gibi kullanılabilmesinin yanında bir şeyler hesaplamak, araştırmak istediğinizde bilgisayarınızın bileğinizde hazır olması. Bu sayede kullanıcılar dikkatlerini dağıtacak herhangi bir şey olmadan, veriye odaklanılmasını sağlaması. Tabii ki bu durum dezavantajları da beraberinde getiriyor; ekranlarının çok küçük olması ve boyutu yüzünden şarjlarının çok çabuk bitmesi.

Gelecekte, akıllı saatler ile neler yapılabilir?

Şimdilik akıllı saatlerin kullanım alanı sadece zamanı verimli kullanmak üzerine odaklanmış gibi görünse de, uzun vadede daha farklı kullanımlara sahip olacak gibi duruyor.

Telefonunuzu, arabanızı ve anahtarlarınızı bulmak

Dağınık bir insansanız veya çok fazla eşyanız varsa telefon ve anahtar gibi eşyalarınızı bulmak, büyük bir şehirde yaşıyorsanız arabanızı nereye park ettiğinizi hatırlamak neredeyse her gün epey bir zamanınıza mal oluyor. Akıllı saatler sizin için bu zaman kaybını ve stresi ortadan kaldırabilir. Sadece ev için değil ofis için de geçerli bu ihtimal.

Pusula işlevi görmek

Elbette sadece kuzeyi bulmanıza yardımcı olan bir pusuladan bahsetmiyoruz. Sadece yönünüzü değil gittiğiniz bir şehirde restoranları, kahvecileri, otelleri bulmanızı sağlayacak akıllı bir saatten bahsediyoruz. GPS gibi yol gösterse ve sesli direktifler verse özellikle direksiyon başında gideceğini istikameti bulmaya çalışırken epey işinize yarayabilir.

Müzik çalmak

Müziğinizi birçok yerde, birçok şekilde dinleyebiliyorsunuz.

Hareket kontrolüne izin vermesi

Akıllı ev aletleriyle iletişim kuran bir saatle evinizi de yönetebileceksiniz. Tek harekette bu kadar şey yaptıktan sonra sihirbaz gibi hissetmekte serbestsiniz.

Sözlü komutlara izin vermesi

Dokunmatik ekran cep telefonları ve tabletler için büyük bir avantaj ama akıllı saatlerde o kadar değil. Küçük ekranda uygulamalara dokunmak için mücadele vermek yerine sesli komutlarla mesaj yazabilmek veya e-posta gönderebilmek gerçekten kullanışlı bir özellik olurdu.

Çocuğunuzun yerini takip etmek

Tehlikelerin gitgide arttığı ve çeşitlendiği dünyada anne babaların çocukları için endişelenmesi çok doğal. Akıllı saatler çocukların da hoşuna gidebilecek aksesuarlar. Ebeveyn ve çocuk için özel üretilecek takım saatler güvenlik endişenizi epey azaltabilir ve kalabalık yerlerde çocuğunuzu kaybetmenizi önleyebilir.

Yaşlılar için güvenlik sağlamak

Sadece çocuklar değil yaşlılar da akıllı saatler sayesinde daha güvende olabilir. Özellikle Alzheimer gibi hafızayı ve hareketleri etkileyen rahatsızlıklarda onları bulmanız kolaylaşır veya acil bir durumda size alarm gönderebilirler. Bu cihazlar yaşlıların ilaç saatlerini kaçırmamasına da yardımcı olabilir.

En ucuz ve en pahalı akıllı saatler

Garmin TACTIX Bravo

Fiyatı: 4.026 TL

Otomatik kalibrasyon altimetre, barometre ve 3 – eksenli pusula ile Yüksek hassasiyetli GPS / GLONASS konumlandırması gibi özellikleri bünyesinde barındıran Garmin’in ürettiği akıllı saat TACTIX Bravo, 10 ATM kadar su geçirmeme özelliği ile öne çıkıyor. Çok fonksiyonlu eğitim spor eğitimi, aktivite izleme ve açık navigasyon için akıllı özelliklere sahip uzman taktik işlevselliğini sunan TACTIX Bravo, çift mod modu günlük kullanım ya da gece görüş  uyumluluğu için güneş ışığı okunabilir olarak ekranı optimize edebilme özelliğine de sahip.

Apple Watch 2

Fiyatı: 3.899 TL

Yerleşik GPS’i, 50 metreye kadar su geçirmez özelliğe sahip olan Apple’ın ürettiği Apple Watch 2 serisi, sahip olduğu çift çekirdekli işlemcisi ile öne çıkıyor. Siri’ye sesinizle komutlar verebildiğiniz Apple Watch 2’de Nike, Hermes gibi moda markalarının kordon tasarımları da bulunuyor.

Samsung Galaxy Gear S3 Classic

Fiyatı: 1.299 TL

Bir saat tasarımı için tüm gelişmiş özelliklerin yer aldığı gerçek bir kaliteli saat estetiğine sahip olan Samsung Gear S3, telefonunuza ihtiyaç duymadan veya şarj etmeden günlerce kullanmanız için tasarlanmıştır. Önceden yüklenmiş 15 tasarım ve Gear App Store’dan bulabileceğiniz diğer tasarımlarla kişiselleştirebileceğiniz akıllı saat Gear S3’ün 3 inçlik Super AMOLED ekranına gerçek bir saat görüntüsü vermesinin yanında çerçeve, cam ve kurma kolu gerçek bir saat hissi veriyor.

Dahili hoparlörü ile çağrılara cevap verip, mesajları okuyabildiğiniz Gear S3’ün dahili 4 gb’lık hafızası ile beraber uzun ömürlü pili ile önemli hareket özgürlüğü sağlıyor.

 

LG WATCH URBANE Akıllı Saat

Fiyatı: 899 TL

Sadece Android uyumlu olan LG WATCH URBANE, barındırdığı 2 GHZ Quad-Core işlemcisi ve tam yuvarlak 3,3 cm P-OLEAD ekranı, 410-MAH batarya ile şarj tasarruf sistemi ile gerçek bir saat deneyimi sunuyor.

ZeBlaze Crystal Akıllı Saat

Fiyatı: 269 TL

Dünyanın ilk kristal akıllı saati olan ZeBlaze Crystal Akıllı Saat kavisli ekranı ile kullanıcılarına şıklık sunuyor. Hem Android hem de iPhone ile kullanılabiliyor. Normal bir saat görünümünde olan ZeBlaze Crystal Akıllı Saat, 1,54” LCD kapasitif dokunmatik ekranı ve 120 dakikalık konuşma süresi ile öne çıkıyor.

Mastek U8 Akıllı Saat

Fiyatı: 29.90 TL

Bluetooth bağlantısı ile telefonunuza bağlayabileceğiniz Mastek U8 ile mesajlarınızı, facebook, gmail bildirimlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca dahili hoparlörü sayesinde telefonunuza gelen çağrıları da cevaplayabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.