Altın fiyatlarındaki hareket şaşırtıyor

0
2868

Altın, ABD'de borçlanma maliyetlerinin artacağı beklentileri ile güçlenen doların, Ukrayna ve Gazze'de artan tansiyondan dolayı gelen güvenli liman alımlarını dengelemesi ile birlikte üç ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesinin altında işlem gördü.

Spot altın, dünkü seviyesi olan ons başına 1,312.49 dolardan bugün Singapur saati ile 11:36'da 1,312.60 dolara geldi. Metal 10 Temmuz'da 1,345.17 dolar ile 19 Mart'tan bu yana gördüğü en yüksek seviyeden geri çekildi ve geçen hafta düşerek, son yedi haftada ilk haftalık kaybını yaşadı.

Altın geçen yıl, ekonomideki iyileşme ile birlikte Fed'in varlık alımlarını azaltacağı beklentisi ile yüzde 28 değer kaybetti. ABD ve Avrupalı liderler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna üzerinde Malezya Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağının Rusya'dan geldiği söylenen bir füzeyle düşürülmesinin ardından, kendini yalnızlaştırma riski ile karşı karşıya olduğu mesajını geçti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Gazze'deki çatışmaları durdurmaya yönelik ateşkes görüşmelerine katılmak üzere Kahire'ye geldi.

Çin'de bankaların kötü borçlarını satın almak için kurulmuş dört fondan birinin bir birimi olan Cinda Futures Co.'nun analistlerinden Lv Jie, "İyileşen ABD verileri dolar için olumu, ancal bu durum altın üzerinde baskı oluşturuyor," dedi ve "Altın artan jeopolitik gerilimden bir miktar destek alıyor, ancak uzun vadeli aşağı trend, ABD'de faizlerina rtırılacağı belklentilerinden dolayı etkisini koruyor" şeklinde görüş bildirdi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, bugün ABD'de açıklanacak olan ve Ekim 2012'den bu yana en yüksek seviyesini koruması ve buna bağlı olarak Fed'in para politikasını daraltması için durumu güçlendirmesi beklenen ABD enflasyon verisi öncesi son bir ayın en yüksek seviyesi yakınında seyretti.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.1 düşüşle ons başına 1,314.50 dolara indi. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları, fonun internet sitesindeki verilere göre, dün yüzde 0.2 düştü.

Spot gümüş, dünkü seviyesi olan ons başına 20.9242 dolardan 20.9414 dolara geldi. Spot platin yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,487.88 dolara inerken, spot palladyun yüzde 0.5 kaybederek ons başına 871 dolara geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.