Altın haftayı yükselişle tamamlama yolunda

0
2653

Altın, yatırıcıların küresel ekonomik görünüm, jeopolitik gerilimler ve gevşeyen talebe ilişkin işaretleri değerlendirmeleri ile birlikte, ikinci haftayı da kazançla geçmeye yönlendi. Gümüş değer kaybederken, palladyum yükselişini sekizinci güne taşıdı.

Spot altın, dünkü seviyesi olan ons başına 1,313.52 dolardan bugün Singapur saati ile 11:58'de 1,312.08 dolara geldi. Metal bu hafta yüzde 0.2 yükseldi. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'ın en büyük yatırımcısı Paulson & Co., dün açıklanan resmi dosyalara göre, ikinci çeyrekte de bu fondaki payını koruyarak 10.23 milyon adet hissede tuttu. Böylelikle Paulson & Co., dört çeyrek üst üste SPDR'daki varlıklarının miktarını değiştirmedi.

Bu hafta açıklanan veriler, Euro Bölgesi'nde ikinci çeyrek büyümesinin sıfır seviyesinde gerçekleştiğini, ABD'de işsizlik başvurularının geçen hafta beklenenden fazla arttığını ve Çin'de yeni kredilerin beklenmedik bir şekilde düştüğünü gösterdi. Bu durum, küresel politika yapıcıların büyümeyi desteklemek için karekete geçeceği beklentilerini güçlendirdi. Rusya, Ukrayna'nın Rusya yanlısı ayrılıkçıların elinde tuttuğu bölgelerine yardım sağlayabilmek için ateşkes önerisinde bulunurken, Gazze'de ateşkes ikinci gününe girdi.

New York'ta INTL FCStone Inc. analisti Edward Meir, "Altın yukarıda tutunmak için elinden geleni yaptı," dedi ve "Altın fiyatlarının, özellikle ikiz alım motorları olan mücevher ve yatırımcı talebindeki azalma ile birlikte, ne kadar yukarıda tutunabileceğini görmek zor" şeklinde görüş bildirdi.

Dünya Altın Konseyi'nin Hindistan'dan sorumlu idari direktörü Somasundaram P.R., Çin'den sonra dünyanın en büyük altın kullancısı Hindistan'da altın talebinin bu yıl 850 ila 950 ton olabileceği tahmininde bulundu. Önceki tahmin 900 ila 1000 tondu. Uzak Doğu'dan sorumlu idari direktör Albert Cheng, Çin'de altın kullanımının 900 ila 1000 ton olabileceğini belirtti. Cheng, Şubat ayında, Çin'in tüketiminin muhtemelen 1000 tonun üzerinde kalacağı tahmininde bulunmuştu.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,313.30 dolara geriledi ve bu haftaki kazancını yüzde 0.2'ye daralttı.

Spot gümüş yüzde 0.1 düşüşle ons başına 19.8687 dolara çekildi ve beşinci haftayı da düşüşle geçerek Nisan 2013'ten bu yana en uzun haftalık kayıp dönemini gerçekleştirmeye yöneldi.

Spot palladyum yüzde 0.3 yükselerek ons başına 885.76 dolara çıktı ve üç haftalık kayıpla Eylül ayından bu yana en uzun süreli haftalık düşüş serisini gerçekleştrdikten sonra bu hafta yüzde 3 değer kazabdı. Fiyatlar yükselişini sekizinci güne taşıyarak, bir ayın en uzun süreli günlük çıkış serisini daha da genişletti.

Platin fazla değişmeyerek ons başına 1,465.69 dolarda kaldı ve haftalık düşüşe yöneldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.