Altın ibreyi yukarı mı çevirdi?

0
1352

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,183.60 dolarfa kadar çıkmasının ardından, Singapur saati ile 11:13'te 1,183.26 dolaa geldi. Fiyatşar 24 Nisan'da 1,175.35 dolara kadar inerek, 20 Mart'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Altın Şanghay'da beş haftanın en düşük seviyesine indi.

Metal, Şubat ve Mart aylarında düşüş gösterdikten sonra, yatırımcıların Fed'in faiz artırımına ne zaman başlayacağını tahmin etmek için verileri izlemeye alması ile birlikte fazla değişmedi. Fed, konut piyasası ve işletme yatırımları siparişleri verilerinin karışık çıkmasının ardından, iki gün sürecek toplantısına 28 Nisan'da başlayacak. Yüksek faizler, yatırımcıları daha iyi getiri beklentisi olan varlıklara yönelterek, yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., bugünkü bilgilendirme norunda, "Veri akışı, piyasa beklentilerinde bozulma yaratıyor," dedi ve "ABD verilerinde daha fazla hayalkırıklığı olması, Fed'in bu haftaki FOMC toplantısında söylemini yumuşatabileceği korkularını güçlendirdi" şeklinde görüş bildirdi.

Fed, Nisan ayındaki toplantıda faiz artırımına gitmeyeceğini kaydetti, ancak politika yapıcılar Haziran toplantısı için açık kapı bıraktı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, geçen hafta düşüşünü ikinci haftaya genişletmesi ve Cuma günü düşüşünü üçüncü güne yaymasının ardından bugün fazla değişmedi.

ABD'de uçak hariç savunma dışı dayanıklı tüketim malları siparişleri Mart ayında beklenmedik bir şekilde düştü ve düşüşünü yedinci aya taşıdı. Uçak ve otomobil dahil tüm dayanıklı tüketim malları için siparişler ise yüzde 4 arttı. Geçen hafta açıklanan diğer veriler, ikinci el konut satışlarının Mart ayında sıçrama yaptığını ve birinci el konut satışlarının ise tahmin edilenden daha fazla düştüğünü gösterdi.

Altın Varlıkları

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.6 artarak ons başına 1,182.30 dolara çıktı. Spekülatörler, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, net uzun altın pozisyonlarını, 21 Nisan ile biten haftada artırdı.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Cuma günü de yükselerek çıkışını altıncı güne taşıdı ve 29 Ocak'tan bu yana en uzun süreli çıkış dönemini gerçekleştirdi. Varlıklar Nisan ayında 5.1 ton arttı.

Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 1.6 düşerek 235.01 yuana (ons başına 1,178.52 dolar) kadar indikten ve 23 Mart'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 236.48 yuana geldi.

Spot gümüş yüzde 0.6 artışla ons başına 15.8328 dolara çıktı. Palladyum yüzde 0.3 artışla ons başına 774.50 dolara çıkarken, platin fazla değişmeyerek ons başına 1,123.88 dolarda kaldı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.