Altın ons fiyatı Nedir?

Ons; değerli metallerin ölçülmesi amacıyla kullanılan bir ağırlık birimidir.

0
3463

Global piyasada 1 ons altın 31,10 grama eşittir. Altının ons fiyatı dolar ile hesaplanır. Gram değeri ise her ülkenin para birimi üzerinden ifade edilir.

Altın ons fiyatını etkileyen unsurlar nelerdir?

En çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer alan altın güvenli bir liman olarak görülmektedir. Geleneksel yatırım aracı altına yatırım yapmadan önce de fiyat hareketlerine sebep olacak faktörleri yakından takip etmekte fayda var. Peki, nedir bu faktörler? Altın ons fiyatını etkileyen başlıca unsurları şöyle sıralayabiliriz; altına olan endüstriyel talep, jeopolitik riskler, madencilik şirketlerinin altın çıkarma maliyetleri, doların diğer para birimleri karşısındaki değeri, Amerika Merkez Bankası’nın para politikaları, enflasyon oranları, fiziki altın talebi, petrol ve diğer emtiaların fiyatları.

Altın fiyatlarını etkileyen unsurlar arz ve talebi de etkiler. Altın arzının azalması ve talebin artması sonucu altın fiyatları genellikle yükselir. Arz-talep dengesine bakarken altın üreticisi ülkelerinde yaşananları da izlemelisiniz. Çin dünyanın en büyük altın üreticileri arasındadır. Bu ve diğer üretici ülkelerde arzın düşmesi fiyatların yükseleceğine işaret eder. Özelikle altında yatırım gerçekleştirmeden bütün faktörleri dikkate alarak, doğru bir işlem stratejisi ile hareket etmelisiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.