Anapara korumalı fon Nedir?

Bankacılık sistemi tarafından risk almak istemeyen yatımcılar için geliştirilen anapara korumalı fonlar, geleneksel yatırım alışkanlığı ile yatırıma yönelen yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır.

0
3673

Türkiye’de ortalama on senedir risk almak istemeyen ama bununla birlikte farklı yatırım enstrümanların getirilerinden faydalanmak isteyen geleneksel yatırımcılara yönelik olarak bankalar tarafından üretilen anapara korumalı fonlar oynaklığın artığı dönemlerde yatırımcı için daha cazip hale geliyor. Anapara korumalı fonları tanımayan veya yeterince bilmeyen yatırımcılar için ise denemiş finansal modeller arsında kalıyor. Yatırımcıya cazip birçok avantajlar sunan anapara korumalı yatırım fonları nedir sorusuna cevabı anapara korumalı fonları mercek altına alalım.

Anapara korumalı fonlar nedir ve avantajları nelerdir?

Yatırımcıya vade sonunda anaparayı koruma garantisi veren fonlardır. Fonların içeriğinin yüzde 80’nini ise hazine bonusu ve tahviller, sabit getirili menkuller oluşturur çünkü fonun adından da anlaşılacağı üzere fonun yönetimi yapılırken ilk bağlı olunması gereken kriter anaparanın korunması yani garanti altına alınmasıdır.

Anapara korumalı fonların en büyük avantajı anaparanın yüzde yüzünün garanti altına alınmasıdır. İkinci avantajı ise yüzde yüz anaparanın garanti altına alınmasıyla birlikte farklı yatırım enstrümanlarının getirilerinden de faydalanma imkanını sunmasıdır. Tabii yatırım fonlarının hepsinde olduğu gibi küçük tasarruflarında yatırıma yönlenmesini sağlamasıdır. Uzmanlar tarafından yönetilirken gerek yurtiçi gerekse yurtdışı getirisi yüksek enstrümanlarında anapara riski olmadan getirilerinden faydalanma imkanı sunmasıdır.

Anapara korumalı fonların iki dezavantajı yatırımcıların bu fona yönelmesini kısıtlamaktadır. Bir altı ay gibi bir vadeye sahip olması iki bankaların portföy yönetim komisyonlarının diğer fonlara göre daha yüksek olmasıdır. Dezavantaj olarak öne sürülen diğer bir unsur ayda iki kez fiyat ilanının yapılmasıdır. Ayda iki kez anapara korumalı fonunuzun değerini öğrenebilirsiniz. Bu da bazı yatırımcılar tarafından dezavantaj kabul edilmektedir. Bununla birlikte uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar ise cazibesi yüksek bir yatırım fonu türüdür.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.