Araba almak için nasıl birikim yapılmalı?

Yıllardır hayaliniz bir araba almak ve bunun için bir türlü birikim yapamıyor musunuz?  Şimdi rüyalarınızı süsleyen o arabanın sahibi olabilirsiniz. İşte araba almak için birikim yapmanın yolları:

0
4765

Birikim yapamıyorum diye şikayet etmeyi bırakın. Aşağıda paylaşacağımız yöntemleri uygulayarak paranızı biriktirebilir ve arabanızla sürüş keyfi yapmaya başlayabilirsiniz.

Bütçenizi doğru yönetin

Araba almak isteyen birinin ilk uygulaması gereken madde birikimdir. Birikimi bütçenizi kontrol altına alarak gerçekleştirebilirsiniz.   Bütçeniz kontrol edemez yani doğru yönetemezsiniz birikim yapamazsınız! Bütçenizi doğru yönetmek adına gelir ve gider dengesini iyi kurmalısınız. Hiçbir zaman gideriniz gelirinizden fazla olmamalı. Örneğin; 4 bin TL geliriniz varsa, 5 bin TL harcama yapmamalısınız. Elinizdeki 4 bin TL’yi doğru kullanmalı ve harcamalarınıza dikkat etmelisiniz.

Birikimin yolu tasarruftan geçer

Para biriktirmenin yolu tasarruftan geçer. Tasarruf ederek gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkarabilir ve böylelikle araba satın almak için gerekli olan parayı biriktirebilirsiniz.

Birikim hesabıyla para biriktirin

Birikim hesabıyla hem para biriktirebilir hem de rüyalarınızı süsleyen o arabayla yollara çıkabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken geleceğinizi düşünerek yatırım yapmak olmalıdır. Hayatın neler getireceği hiç ama hiç belli olmaz.  Dolayısıyla tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Tedbiri elden bırakmamak adına birikim hesabıyla yatırım yapmalı ve arabanıza en kısa zamanda kavuşmalısınız.

Gereksiz harcamalardan kurtulun

Gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkararak araba alma yolunda bir adım daha atabilirsiniz. Mesela; bir yıl içerisinde toplamda 10 tane mont aldınız. İhtiyacınız olmadığı halde aldığınız bu montlar sadece gereksiz harcamadan ibarettir. Hedeflediğiniz arabayı almak istiyorsanız gereksiz harcamalardan kurtulmalısınız!  Hayatta ne yazık ki bir şeyler kolay olmuyor. Sabır etmek ve hiçbir zaman pes etmemek gerek! Eğer sabır eder ve paranızı harcamak değil de biriktirmeyi tercih edersiniz hayal ettiğiniz şeylere birer birer kavuşabilirsiniz.

Liste hazırlayın!

Birikimin esas kurallarından biri de ihtiyaç listesi hazırlamaktır. Özellikle alışverişe çıkmadan ihtiyaçlarınızı bir liste halinde hazırlamalısınız. Belirlediğiniz listeye sadık kalmalı ve dışına çıkmamalısınız.

İhtiyacınız olmadığı halde bire şey satın alırsanız bu sizin için ekstra masraf olacaktır. Ekstra masraf yapmamak ve paranızı kontrol etmek içinse listenize göre hareket etmemelisiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.