‘Aralık’ta faiz artırımı çok makul’ 06.12.2016

St. Louis Fed Başkanı Bullard, Aralık ayında faiz artırımının çok makul bir seçenek olduğunu vurguladı.

0
1498

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, “Aralık ayında faiz artırımına gitmek çok makul bir seçenek. Hükmümü toplantı için bir araya gelene kadar saklı tutacağım” dedi.

Bullard, Arizona’daki konuşmasının ardından basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, “Açık bir şekilde, piyasalar, bu noktada, harekete geçmemizi bekliyor. Bu yüzden, bir araya geldiğimizde göreceğiz. Ve Başkan’n ne yapmak istediğini göreceğiz. Ancak bu noktada faiz artırımı maku görünüyor” şeklinde konuştu.

St. Louis Fed Başkanı, “Ekonomi için görünümün çok değiştiğini düşünmüyorum. 2017 yılı için halen, söylediğim gibi, yüzde 2 büyüme, düşük seviyede istikrarlı bir işsizlik ve yüzde 2’ye doğru tekrar geri dönmekte olan enflasyon bekliyoruz” dedi.

Enflasyon beklentilerindeki artışın memnuniyet verici olduğunu ve enflasyonu tekrar hedefe doğru çıkarması gerektiğini söyleyen Bullard, “Enflasyonun gelecek yıl hedefe yükselmesi için iyi bir durumda” yorumunda bulundu.

Bullard, “Yeni maliye politikaları muhtemelen 2018 yılında etkili olacak” dedi.

Bullard, öte yandan, Trump yönetimi altında iyi para politikası sağlamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Bullard, 13-14 Aralık’taki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesi konuşma yapması programlanan son Fed yetkilisi konumunda. Bullard, 2 Kasım’daki toplantıda faizin değiştirilmemesi yolundaki çoğunluk kararını desteklemişti.

KAYNAK: BLOOMBERG HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.