Artık 2,63 TL’ye dayandı

0
1832

Dolar art arda rekorlar kırmaya devam ediyor. Dolardaki küresel değer kazancı ve ekonomi yönetimine ilişkin endişelerle son bir haftadır sert satış baskısı altında kalan TL bugün dolardaki değer kazancının hafiflemesine karşın diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışarak değer kaybetmeye devam etti.

TCMB üzerindeki siyasi baskının sürerek kurdaki artışın devam edeceği yönündeki yatırımcı algısı nedeniyle dolar/TL bugün de tarihi zirve seviyelerini yinelerken analistler TL ve TL cinsi yatırım araçları üzerindeki baskının kısa sürede bitmeyeceğini öngörüyorlar. Güne 2,57'nin üzerinde başlayan dolar, yükselişini sürdürerek ilk kez 2,62'yi gördü. Dolar 2,6290 ile tüm zamanların en yükseğine çıkarak rekorunu tazeledi.

SATIŞ BASKISI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere siyasilerden gelen faiz indirimi baskılarının TCMB'nin geçmişte benzer kur şoklarında kullandığı faiz artırımı seçeneğinin önünde büyük bir engel teşkil etmesinin TCMB'nin elindeki seçenekler sınırladığını belirtirken bankacılar bunun da satış baskısının ana nedenlerinden olduğunu söylüyorlar. Bir diğer taraftan ise ekonomi yönetiminden gelen farklı sesler piyasadaki stresin artmasına neden oluyor ve TL bütün bu endişelerle gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışıyor. TL bugün dolar karşısında yüzde 1 değer kaybı ile gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı gösterirken bir çok gelişmekte olan para birimi bugün dolar karışışında değer kazandı. Yılbaşından bugüne dolar endeksi yaklaşık yüzde 6 yükselirken TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı ise yüzde 10'u aştı. Kurdaki yükseliş sepet bazında TL'nin önemli bir teknik destek olan ve Ocak 2014'ten en yüksek olan 2,72'yi aşmasıyla hızlandı. Sepet bugün en yüksek 2,7242'ye kadar yükseldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.