Bankaların bir kısmı ‘stresten’ çıkamadı…

0
2828

Euro Bölgesi'nde 25 bankanın, stres testlerini geçemediği açıklandı. Avrupa Merkez Bankası, Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlen basın toplantısında Euro Bölgesi'nde 31 Aralık 2013 itibariyle 130 büyük bankanın pozisyonunu ve dayanıklılığını incelediği araştırmaların sonuçlarını aktardı.

AMB, 130 kurumdan 25'inin geçen yılı 25 milyar Euro’luk sermaye açığıyla tamamladıklarını, ancak bunlardan 12'sinin yılbaşından bugüne toplam 15 milyar Euro ile sermaye açıklarını kapadıklarını duyurdu. Testlerin sonucunda en kötü performans gösteren ülke 9 bankayla İtalya oldu. Söz konusu 25 bankanın 12'sinin sermayelerini 2014 yılında 15 milyar Euro artırarak sermaye açığının bir bölümünü kapattığı belirtilen açıklamada, "Sermaye açığı olan bankalar ise sermaye planlarını iki hafta içerisinde açıklamak zorunda. Ayrıca bankalar 9 aylık sürede sermaye açığını kapatmakla yükümlü" denildi. 2013 yılının Temmuz ayından bu yana bankaların konuya ilişkin bazı tedbirler aldığı belirtilen açıklamada, "En büyük katılımcı 30 banka, sermayesini 60 milyar Euro artırarak, toplamda bilançolarını 200 milyar Euro’dan fazla güçlendirmek için çeşitli önlemler aldı. Bu öncü tedbirler, uygulamanın genel başarılı sonuçlarının bir parçasıdır. Geçen yıl alınan tedbirlerin bazıları, kapsamlı değerlendirme ile tespit edilen yetersizlikleri azalttı. Bu yıl alınan bazı tedbirler ise sermaye açığının kapanmasına ilişkin adımlar olarak görülebilir" ifadelerine yer verildi. Raporun açıklanmasının ardından basın toplantısında konuşan AMB Başkan Yardımcısı Vítor Constancio, söz konusu araştırmaların Kasım ayında tam olarak faaliyete geçecek "Tek Denetim Mekanizması"nın hazırlanmasında önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

‘İNCELEMELER BANKACILIKTA KAMU GÜVENİNİ ARTIRACAK’

Bankaların pozisyonlarını derinlemesine değerlendiren incelemenin, bankacılık sektöründe kamu güvenini artıracağına işaret eden Constancio, "Araştırmalar, sorunları ve riskleri belirleyerek bankaların bilançolarını onarmasına ve bankaların daha esnek ve sağlam olmasına yardımcı olacaktır. Bu sonuçlar Avrupa'da ekonomik büyümeye destek olacak daha fazla krediyi kolaylaştıracaktır" dedi.

TESTLERDEKİ EN BAŞARISIZ ÜLKE 9 BANKAYLA İTALYA OLDU

Euro Bölgesi bankalarını kapsayan incelemeler temelde, "kapsamlı değerlendirme, aktif kalitesi incelemesi ve stres testi" gibi 3 bölümden oluşuyor. "Aktif kalitesi incelemesi" ve "stres testinin" dahil olduğu kapsamlı değerlendirme, bankaların bilançolarının güçlendirmesini, şeffaflığını artırmasını ve güven oluşturmasını amaçlıyor. İncelenen 130 banka, Euro Bölgesi'nde toplam bankacılık aktiflerinin 22 trilyon Euro’luk tutarını yani yüzde 82'sini temsil ediyor. Öte yandan yayınlanan rapora göre, Avrupa'daki büyük bankalar testi geçti. Testi geçemeyen bankaların ağırlıklı olduğu ülke İtalya oldu. İtalya'da 9 banka testi geçemezken, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde de 3 banka stres testinde başarısız oldu. Ayrıca, Fransa'da da 1 banka testi geçemedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.