BIST’ten son işlem günü uyarısı

0
2352

Borsa İstanbul sözleşmelerle ilgili fiziki teslimat ve nakdi uzlaşmalara ilişkin olarak son işlem günü ve vade sonu uyarısı yaptı.

KAP'ta yer alan duyuru şöyle:

''Borsa İstanbul VİOP'ta işlem gören ve vade sonu Aralık 2014 olan Endeks Opsiyon, Pay Opsiyon, DolarTL Opsiyon, Endeks Vadeli İşlem, Pay Vadeli İşlem, DolarTL Vadeli İşlem, EuroTL Vadeli İşlem, EuroDolar Vadeli İşlem, Altın Vadeli İşlem, Dolar/Ons Altın Vadeli İşlem, SASX 10 Endeks Vadeli İşlem, Baz Yük Elektrik, Anadolu Kırmızı Buğday ve Ege Pamuk Vadeli İşlem Sözleşmeleri 31 Aralık 2014 Çarşamba gün sonunda itfa olacaktır. 19 Temmuz 2013 tarih ve 433 No'lu Borsa İstanbul VİOP İşleyiş Esasları Genelgesinde duyurulduğu üzere, söz konusu işlem günü sonunda;

-Pay vadeli işlem sözleşmelerinde bulunan açık pozisyonlar doğrudan fiziki teslimata, diğer vadeli işlem sözleşmelerinde bulunan açık pozisyonlar nakdi uzlaşmaya konu olacaktır.

-Pay opsiyon sözleşmelerinde ise hak kullanımı için talimat verilmesi gerekmekte olup kullanım talimatı olmayan açık pozisyonlar herhangi bir uzlaşmaya konu olmadan kapatılacaktır.

-Pay endeksi ve DolarTL opsiyon sözleşmelerinde ise karda olan opsiyonlar otomatik kullanıma konu olacaktır. Konu ile ilgili detaylı bilgi 433 No'lu Genelge'de mevcuttur.

Diğer taraftan, fiziki teslimatın söz konusu olduğu durumlarda Takasbank A.Ş. açık pozisyona sahip yatırımcılardan fiziki teslimat teminatı adıyla ek bir teminat talep edebileceğinden dolayı üyelerimizin teminat tamamlama çağrısına maruz kalmamaları için gerekli dikkat ve özeni göstermeleri önem arz etmektedir.

Yeni açılacak sözleşmeler 2 Ocak 2014 Cuma gününden itibaren VİOP'ta işlem görmeye başlayacaktır. Sözleşmelere ilişkin bilgilere 31 Aralık 2014 tarihli mevcut sözleşmeler ve sözleşme değişiklik dosyası adlı raporlardan www.borsaistanbul.com/erd sayfası üzerinden erişilebilecektir.''

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.