Borsa günü nasıl kapadı? 07.11.2016

Bist-100 günü yüzde 1.91 kazançla 75.681 seviyesinden tamamladı.

0
1690

Haftanın ilk işlem gününe Clinton etkisi ile küresel piyasalardaki iyimserliğin yanında, S&P ‘ni kararı sonrası olumlu başlayan endeks yüzde 2’yi aşan yükselişle 75.899 seviyesine kadar yükseltmesinin ardından günü yüzde 1.91 yükselişle 75.681 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksinin yüzde 1.90 yükseldiği günde işlem hacmi 3.8 milyar TL oldu.

GÜNİÇİ GELİŞMELER

Haftanın son işlem gününe 75 bin seviyelerine kadar kayıplarla başlayan endeks dolar/TL’nin 3.17 seviyelerinde yeni rekora imza atması ve HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ile Yüksekdağ’ın tutuklanması haberiyle kayıplarını 74.243 seviyesine kadar genişleterek 3 ay önceki seviyelerine geriledi. BİST-100 günü yüzde 3.15 düşüşle 74.267 seviyesinden tamamladı. Endeks yeni güne yüzde 1.26 yükselişle 75.201 seviyesinden başladı.

Cuma akşamı kredi derecelendirme kuruluşu S&P kredi notu görünümünü negatiften durağana yükseltti. S&P yurt içindeki reformların iyi olacağını belirtirken, kararın ardından TL varlıklarda toparlanma yaşandı. Uzmanlara göre kağıt üzerinde pozitif bir hamle olsa da S&P nezdinde yatırım yapılamaz seviyede bulunmamız ve not görünümü bazında pozitif seviyesinin altında olmamız nedeni ile yurtiçi piyasalarda net bir olumlu etkisini görmeyebiliriz.

Yarın sonlanacak ABD Başkanlık seçimleri öncesinde , FBI’ın Clinton hakkında cezai yaptırım uygulamak için yeterli kanıt olmadığını belirtmesiyle birllikte piyasalar bugün alıma geçti.  Anketlere göre, Hillary Clinton, Donald Trump’ın 3 yüzdelik puan önünde bulunuyor. Seçimler sonlanana kadar adaylara ve anketlere ilişkin gelecek haberler küresel risk iştahının belirleyicisi olacaktır.

S&P’nin Türkiye’nin not görünümünü yükseltmesiyle yeni haftaya hafif düşüşle başlayan kur yeniden 3.17’yi aşarak rekorunu yeniledi. ABD’de 8 Kasım’da gerçekleşecek Başkanlık seçimleri öncesinde FBI’ın Clinton’ın lehine verdiği kritik karar güvenli liman olarak adledilen varlıklara olan talebi geriletirken, gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahını destekledi. Türk Lirası sabah saatlerinde 3.1450’ye kadar gerilemesinin ardından öğleden sonra ivme kazandı ve 3.1746’ya kadar yükseldi.

Almanya’da bugün açıklanan verilere göre, fabrika siparişleri Eylül ayında yüzde 0,6 oranında gerileyerek son 5 ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise, artış hızı yüzde 2,6 ile piyasa beklentisinin altında kaldı. Almanya’da bugün açıklanan diğer veriler de ekonomide zayıflamaya işaret ediyor. Ekim ayında inşaat sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) 52.9 puan ile hafif ivme kazandı. Ancak, perakende sektörü PMI verileri Almanya ve diğer bölge ekonomilerinde yavaşlamaya işaret ediyor.

Borsayı öğrenmenin en kolay yöntemleri için TIKLAYIN!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.