Borsa İstanbul güne kayıpla başladı

0
2754

Geçen hafta dolar karşısındaki sert değer kayıpları ardından dün yönünü aşağı çeviren dolar/TL bugüne yükselişle başlarken, piyasalar bugün ABD verilerini izleyecek. Bu haftanın en önemli gündem maddeleri ise Fed'in yarın açıklanacak olan FOMC toplantısı kararları ve ABD TÜFE verisi ile Perşembe günü yapılacak olan İskoçya'nın bağımsızlık referandumu olacak. 

ABD Merkez Bankası'nın para politikasını sıkılaştırma yanlısı mesajlar verebileceğine ilişkin endişelerin riskten kaçınma eğilimini tetiklemesiyle, Borsa İstanbul'da zayıf seyrin devam etmesi bekleniyor. Yurtdışında ise saat 11.30'da İngiltere TÜFE, saat 12'de Almanya ZEW endeksi, saat 15.30'da ABD ÜFE ve çekirdek ÜFE verileri açıklanacak.

Asya borsaları, yatırımcıların Fed'in bugün başlayacak iki günlük para politikası kurulu toplantısından muhtemelen sıkılaştırma yanlısı bir politika açıklaması gelebileceği beklentisiyle bugün bir ayın en düşüğüne yakın seviyede yer aldı.

Fed'in faizleri beklenenden erken ve daha hızlı bir biçimde artırabileceği yönündeki spekülasyon son dönemde küresel borsaları olumsuz etkilerken, dolara da destek sağladı. Yatırımcılar Fed'den sekiz yıldan uzun sürenin ilk faiz artırımına dair ipuçlarını beklerken, banka ayrıca ekonomiye ve faiz oranlarına ait yeni tahminlerini de açıklayacak.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.