Borsada 83 bin seviyesine dikkat

0
1919

BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününde 82.529-83.678 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 83.388 seviyesinden yüzde 0,72 değer kazanarak tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,83 değer kazanırken, sanayi endeksi ise yüzde 0,73 değer kazandı.

Avrupa haftaya Yunanistan ve Avrupalı liderler arasında sürpriz bir şekilde uzlaşma sağlandığı haberleri ile başladı. Ancak anlaşmanın yasal bir zemine oturabilmesi için Çarşamba günü Yunan parlamentosundan geçmesi gerekiyor. Anlaşma detaylarına baktığımızda Yunanistan’ın oldukça ağır şartların altına imza attığını söyleyebiliriz. 3 yıl süreli yaklaşık 87 milyar euroluk üçüncü kurtarma paketi karşılığında KDV artırımı, vergi düzenlemeleri, emeklilik reformu, özelleştirmeler, kamu çalışanlarının azaltılması ve bankacılık sisteminde düzenlemeler şeklinde bir dizi önlem paketini kabul etmiş durumda. Haftanın ilk işlem gününde Avrupa borsalarında uzlaşı haberlerinin etkisiyle pozitif seyir görüldü. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya TÜFE, Almanya ve Euro bölgesi ZEW güven endeksleri ve Euro Bölgesi sanayi üretimi verileri takip edilecek.

ABD’de dünya geneline paralel olarak Yunanistan’a ilişkin uzlaşı haberlerinin etkisiyle ABD borsalarında pozitif seyir görüldü. Bugün ABD’de perakende satışlar verileri izlenecek.
Yurt içinde siyaset sahnesi hareketlendi. Koalisyon turu kapsamında Ahmet Davutoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Güne yükselişle başlayan Borsa İstanbul gün içerisinde pozitif seyrini sürdürdü. Yunanistan etkisiyle yurt dışı borsalarında görülen pozitif seyir ve siyasi kanattan olumsuz bir açıklama gelmemesi endeksin yükselişine destek oldu. Döviz sepeti 2,78 seviyesine gerilerken, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 9,70 seviyesinde gerçekleşti. Bugün koalisyon turları devam edecek olup, Ahmet Davutoğlu MHP GenelBaşkanı Devlet Bahçeli ile görüşecek.

Teknik olarak, bugün denemelerinin devam edebilmesi için endeksin 83.000 seviyesinin üzerinde tutunması önem arz etmektedir. Endeksin yükseliş denemelerinde 84.500 ve 85.500 seviyeleri önemli direnç seviyeleridir. Endekste görülebilecek gevşemelerde ise 82.200 ve 80.000 izlenecek destek seviyeleridir.

ALB Menkul Değerler

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.