Borsada yükselişe devam mı?

0
1825

Gerekçe olarak kamu otoritesinin %5’in üzerinde payı olan ortakların hisse satışına sınırlama getirmesi gösteriliyor.  Mevduat çekişine sınırlama getirildiği için Yunanistan satılırken hisse satışına sınırlama geldiği için Çin’in alınmasını anlayamıyoruz.

Avrupa borsaları Başbakan Tsipras’ın kurtarma komitesine yeni ekonomik programı sunmasının ardından %2’nin üzerinde yükseldi.  Tsipras emeklilik sisteminde reformlardan vergi artışına kadar uzanan 12 sayfalık bir eylem planı ile üç yıllık yeni bir kurtarma paketi istiyor.  Kurtarma paketi borçların ilave indirim yapılmadan yeniden yapılandırılmasına dayanıyor.

Avrupalı teknokratlar Yunanistan’ın eylem planını inceleyip Cumartesi günü yapılacak Avrupa Maliye bakanları toplantısı için bir rapor hazırlayacaklar. Maliye bakanları Yunanistan’ın eylem planını uygulanabilir bulursa büyüklüğü 70 milyar avroya kadar ulaşabilen yeni bir paket oluşturulmasını önerebilir.

Yeni paket ile ilgili nihai karar Pazar günü yapılacak liderler toplantısında verilecek. Maliye bakanları toplantısında Yunanistan’ın hazırladığı yeni paket uygulanabilir bulunmazsa Pazar günkü toplantıda Yunanistan’ın avrodan çıkartılması masaya yatırılacak.

Piyasalardaki iyimser havaya karşı biz gerek Yunanistan gerekse Çin cephesinde fırtınanın henüz geçmediğine inanıyoruz. Son aylarda yaşananlardan sonra Avrupa’da Syriza hükümetine karşı kırılması zor bir güvensizlik oluşmuş durumda.  Hazırlanan yeni planın istikrarlı bir şekilde uygulanacağı konusunda şüphelerimiz var.

Borsa İstanbul’da %2,4 yükselişte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 32 gün sonra Başbakan Davutoğlu’nu hükümeti kurmakla görevlendirmesi ve MHP lideri Bahçeli’den şartlarımız kabul görürse MHP fedakarlık gösterir açıklaması da etkili oldu.

Bizim dikkatimizi bu açıklamadan ziyade Ak Partinin yaptırdığı ve kamuyla paylaştığı bir anket çekti. Yapılan ankete göre Ak Parti’nin oyları 4,7 puan artarak %45,6’ya yükseliyor.   Artışın 3 puanı CHP’den, O,3 puanı MHP’den, 1,4 puanı da geçen seçimlerde sandığa gitmeyen seçmenden geliyor. Bu oy oranlarına göre Ak Parti 280 milletvekili ile tek başına iktidara gelecek.

Piyasalar tek bir anketten çıkıp fiyatlama yapmaz. CHP ile yapılacak görüşmelerden hemen önce söz konusu anketin yayınlanması manidar da bulunabilir. Ancak söz konusu anket sonuçları başka kamuoyu şirketleri tarafından da desteklenirse piyasalar koalisyonun faziletini övmeyi bırakıp yeniden tek parti iktidarının istikrarını satın alabilir.

ABD vadelileri ve Asya borsalarının verdiği desteğiyle Borsa İstanbul’un  bugün %1,0 civarında yükselişle açılmasını bekliyoruz. Türk lirasında sabah ilk işlemler de piyasaların hafta sonuna iyimser bir havada girmek istediğini gösteriyor.  ''

İŞ YATIRIM ARAŞTIRMA

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.