Bu haber Yunanistan’ı sarsabilir…

0
1756

Ülke bankalarınıfinanse etme yükünü Yunanistan Merkez Bankası'nın üzerine yıkan bu karar, yeni bir reform anlaşması yapana kadar Atina'yı yalnız bırakıyor.

Bu karar, Yunanistan Merkez Bankası'nın gelecek haftalarda bankalara on milyarlarca Euro ek acil likidite sağlamak zorunda kalacağı anlamına geliyor. Bu adım, Yunanistan'ın yardım karşılığında reformlar yapmasını öngören programı terk etmesine bir cevap olarak yorumlanıyor.

AMB'nin bu kararının açıklanmasından birkaç saat önce Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, AMB Başkanı Mario Draghi ile görüşmüş ve ardından AMB'nin Yunanistan gibi üyelerini desteklemek için "gereken her şeyi yapacağını" söylemişti.

Varoufakis dün Reuters'e yaptığı açıklamada da, uluslararası kreditörlerle borç görüşmelerinin kısa süre içinde sonuçlanabileceğini ve AMB'nin desteğine güvenebileceklerini söylemişti. Halbuki AMB'nin 11 Şubat'ta yürürlüğe girecek olan ve Euro Bölgesi Merkez Bankası Başkanlarının çoğunluğunu tarafından alınan bu karar, Yunan hükümetinin planlarının sadece AMB'de değil 19 üyeli Euro bloğunda da yarattığı yaygın hayal kırıklığını gösteriyor. Euro, AMB'nin Yunanistan'ın borçları konusunda sert bir tutum izleyerek kreditörleriyle daha iyi koşullar üzerinde anlaşma çabası içinde olan Atina'yı zor durumda bırakmasının hemen ardından değer kaybetti.

AMB'nin artık likidite operasyonlarında Yunan tahvillerini teminat olarak kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından verdiği kayıplar sonrasında bir miktar toparlanma kaydeden Euro dolar karşısında son olarak 1.1347 seviyesinde işlem gördü.

YARDIM PROGRAMI BELİRSİZ

Banka, karara gerekçe olarak, yardım programına ilişkin belirsizliği gösterdi. Bu sabaha karşı açıklama yapan Yunanistan Maliye Bakanlığı ise, bankacılık sisteminin güvence altında olduğunu kaydetti.

MERKEL HÜKÜMETİ KATI TUTUMUNU SÜRDÜRECEK Mİ?

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’in bugünkü programında ise Almanya var. Yanis Varoufakis, bugün Berlin'de Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile kritik bir görüşme gerçekleştirecek. Almanya'dan gelen haberlerse, Merkel hükümetinin katı tutumunu sürdüreceğine işaret ediyor. Almanya'nın AB Maliye Bakanları toplantısı için hazırladığı belgeye ulaşan Reuters, Berlin'in Yunanistan'dan sözlerine bağlı kalmasını ve aksi yönde attığı adımlardan vazgeçmesini istediğini bildirdi. Berlin ziyareti öncesinde Alman basınına demeç veren Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis, şu an iflas etmiş bir ülkenin maliye bakanı olduğunu söyledi. Varoufakis, birine borcunu ödemesi için daha fazla borç vermenin işe yaramayacağını kaydetti.

IMF HABERLERİ YALANLADI

Öte yandan IMF Yunanistan ile borç takası görüşmelerinin başladığına ilişkin İtalyan basınına yansıyan haberi yalanladı. IMF sözcüsü, mevcut kurtarma programı çerçevesinde borç ile ilgili bir yapının zaten bulunduğuna işaret ederek Yunan yetkililerle bu yapının değişmesi hakkında görüşmediklerini kaydetti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.