Bugün için bu veriye dikkat!

0
2670

Küresel piyasalar, merkez bankalarının açıklamalarıyla haftaya pozitif seyirle başlamasının ardından ABD'de bugün açıklanacak 3. çeyrek Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verisine odaklandı. Yurt içi piyasalarda ise geçen haftaki hızlı yükseliş sonrasında kar realizasyonları gözlendi.

ABD'de, Çin Merkez Bankası'nın (PBoC) faiz indirim kararının yanında Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) büyümeyi desteklemek için tahvil alımı yapacağına yönelik haberlerin pozitif etkisi haftanın ilk işlem gününde de devam etti. Perşembe günkü tatil öncesinde düşük işlem hacmi gözlenen ABD piyasalarında, Dow Jones endeksi oldukça dalgalı bir seyir izledi ve günü yüzde 0,04 sınırlı artışla tamamladı. S&P 500 endeksi yüzde 0,29 yükselerek rekorunu 2.069,41 puana taşırken, Nasdaq endeksi yüzde 0,89 değer kazandı. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yatay seyirle yüzde 2,30 seviyesinin hemen üzerinde dengelenirken, dolar endeksi de 88,440 ile 4,5 yılın zirvesini gördü.

Avrupa tarafında ECB'den gelen açıklamalar sonrasında dün hızlı yükselişler yaşanırken, Almanya'da IFO kasım iş dünyası güven endeksinin beklentilerin oldukça üzerinde gelerek, 7 ay sonra ilk kez artış kaydetmesi de bu yükselişe ivme kazandırdı. Veri öncesinde gün içi en düşük seviyelerinde seyreden avro/dolar, veri sonrasında gün içi zirveyi gördükten sonra 1,24 seviyelerinde dengelendi. Almanya'da DAX endeksi 2 ayın en yükseğini görmesi sonrasında günü yüzde 0,5 artışla tamamladı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,3 değer kaybetti, Fransa'da CAC 40 endeksi ise yüzde 0,5 yükseliş kaydetti.

ABD'deki pozitif havayı devralan Asya borsalarında, Japonya Merkez Bankası'ndan da piyasaları destekleyici açıklamalar geldi. Bankadan, enflasyon hedefine ulaşmak için birçok adım atıldığını ve atılmaya devam edileceğine yönelik açıklamalar, haftaya pozitif başlayan endekslerdeki yükselişi destekledi. Gelişmelerin ardından dün tatil nedeniyle işlem yapılmayan Nikkei endeksi yüzde 0,2 artarken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,9 kazanç elde etti.

Yurt içi piyasalar geçen haftaki hızlı yükselişlerin ardından yeni haftaya kar satışlarıyla başlarken, Borsa İstanbul 100 (BIST 100) Endeksi düşük işlem hacmiyle dar bantta sıkışık bir seyir izledi. Endeks, dün gelen kar realizasyonlarıyla 82.700 seviyelerine gerilese de kapanışa doğru gelen alımlarla günü yüzde 0,04'lük sınırlı düşüşle kapattı. Endeksin 82.500 destek seviyesinin üzerinde kalıcı olması halinde 84.000 hedefinin direnç olarak takip edileceğini belirten analistler, 82.500'ün aşağı yönlü kırılması durumunda kar satışlarının ivme kazanabileceğini ve 81.700 seviyelerinin gündeme gelebileceğini kaydediyor.

2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün yüzde 7,93 seviyelerinde, 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 8,27'den işlem gördü. Doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanmasına paralel dolar/TL'de de dün yükselişler gözlenirken, şu dakikalarda 2,23 seviyesinin hemen altında işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde önemli bir verinin bulunmadığını ve TL'nin dolar karşısındaki seyrinin izleneceğini kaydederek, yurt dışında ABD'de açıklanacak 3. çeyrek GSYH, S&P CaseShiller konut fiyatları ve kasım ayı tüketici güven endeksi verilerinin endeksin yönü üzerinde etkili olabileceğini öngörüyor. Ayrıca perşembe günü gerçekleştirilecek OPEC Zirvesi'nin özellikle petrol fiyatlarına yön verebileceğini anımsatan analistler, buradan gelecek açıklamaların piyasalar tarafından takip edileceğini ifade ediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

09.00 Almanya, 3. çeyrek GSYH

15.30 ABD, 3. çeyrek GSYH

15.30 ABD, 3. çeyrek kişisel tüketim

15.30 ABD, 3. çeyrek çekirdek kişisel tüketim fiyat endeksi

16.00 ABD, 3. çeyrek konut fiyatları endeksi

16.00 ABD, eylül S&P CaseShiller 20 kentte konut fiyatları

17.00 ABD, kasım tüketici güveni endeksi

17.00 ABD, kasım Richmond Fed imalat sanayi endeksi

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.