Çin’den gelen bu data kafaları karıştırdı

0
2649

Çin sanayi üretimi ve sabit varlık yatırımı geçtiğimiz ay beklenmedik şekilde yavaşlaması, hükümet gayrimenkuldeki düşüş ve yükselen batık kredilerle başa çıkmaya çalışırken ekonomik toparlanma üzerindeki riski artırdı.

Çin Ulusal İstatistik Kurumu’nun Beijing’te yaptığı açıklamaya göre, fabrika üretimi bir önceki yıla göre yüzde 9 artış gösterdi. Haziran ayında fabrika üretimi hızı yüzde 9.2 oranındaydı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin de tahmin medyanı yüzde 9.2 artış görüleceği yönündeydi. Sabit varlık yatırımları, Ocak-Temmuz döneminde yüzde 17 artarken, perakende satışlar geçtiğimiz ay yüzde 12.2’lik bir yükseliş ile beklentinin altında kaldı.

Çin’in en geniş anlamıyla yeni kredileri para arzındaki genişlemenin yavaşlaması ile küresel finansal krizden bu yana en düşük seviyeye geriledi. Açıklanan veriler, Başbakan Li Keqiang’ın bu yıl için yüzde 7.5’lik büyüme hedefine ulaşabilmesi için teşvikleri artırması gerektiğine işaret ediyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler perakende satışlarındaki büyümenin yüzde 12.5 olacağı yönünde tahmin yürütüyorlardı. Kırsal bölgeler hariç sabit varlık alımı için tahmin medyanı ise Ocak-Temmuz dönemi için yüzde 17.4 iken, ilk yarıda bu yükseliş yüzde 17.3 olarak kaydedilmişti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.