“Çipras şartları kabul edecek”

0
1823

Gazete, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın kreditörlerin hafta sonu masaya koyduğu şartları kabul edeceğini duyurdu. Habere göre, Çipras neredeyse tüm konularda taviz verecek. Gazeteye göre, Yunanistan Başbakanı kreditörlerin kurtarma teklifini birkaç koşulla kabul edeceğini yazılı olarak iletti.

'ZOR KOŞULLAR İÇERİYOR'

Euro Bölgesi yetkilileri, Çipras tarafından kreditörlere gönderilen ve Atina'nın mali yardımı kabul ettiği mektubun bazı ülkelerin kabul etmesi zor koşullar içerdiğini söyledi. Reuters tarafından görülen mektupta, Yunanistan'ın Avrupa Komisyonu'nca Pazar günü yapılan teklifin bazı koşullarla kabul edildiği görülüyor. Euro Bölgesi'nden bir yetkili, "Yarım kalmış birçok konu var. Mektupta mesela sonbaharda istihdam reformundan bahsediliyor. Ama sadece tek cümlede, hakkında başka bir şey yok. Euro Bölgesi maliye bakanlarının bu sözlere, bu şekilde inanacağını sanmıyorum. Yunanistan diğer taraftan sona ermiş bir programın uzatılmasını istiyor." Çipras mektubunda dün gece yarısında sona eren kurtarma programının uzatılmasını istiyor. Euro Bölgesi maliye bakanları TSİ 18.30'da yeniden bir araya gelecek.

SCHAEUBLE: YUNANİSTAN'IN MEKTUBU NET DEĞİL

Alman Maliye Bakanı Schaeuble, Çipras'ın son mektubunun netlik getirmediğini, Yunanistan'ın ne istediğini netleştirmesi gerektiğini ifade etti.

PİYASALARDA HAVA POZİTİF

Haberin ardından piyasalarda hava pozitife döndü. Almanya'nın 10 yıllık devlet tahvilinin getirisi 3 bp yükselişle günün zirvesi olan yüzde 0.81'e yükseldi. İspanya, İtalya ve Portekiz'in 10 yıllık tahvillerinin getirisi günün dip seviyesine geriledi. Avrupa borsalarındaki yükseliş hız kazandı, Euro Stoxx 50 endeksi yüzde 1.7 yukarıda. Euro, dolar karşısında günün zirvesi olan 1.1172'ye yükseldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.