Citigroup ‘hisseler cazip’ dedi

0
2316

Citigroup tarafından yayınlanan Türkiye hisse senedi strateji raporunda Türkiye'nin gelişen piyasalar içindeki "piyasa üstü ağırlık" (Overweight) tavsiyesinin korunduğu ve sanayi sektörü hisselerinin ve yurt dışı gelirlerinin belirgin olduğu şirketlerin tercih edildiği ifade edildi. Kurum Türkiye'de Arçelik, Türk Hava Yolları, Coca Cola İçecek ve Tekfen hisselerini tercih ettiğini ve bu hisselerin al tavsiyesi taşıdığını belirtti.

Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelerde TL'nin değerindeki zayıflamanın hisse senetlerine yardımcı olan bir unsur olmadığı ve TL ile hisse senedi fiyatlarının paralel hareket ettiği belirtildi. Diğer gelişen piyasalarda aksi bir durum gözlendiğini belirten kurum buna örnek olarak Güney Afrika'da 2013 yılında para birimindeki yüzde 20 oranında değer kaybına karşın hisse senetlerinin yüzde 20 oranında değer kazandığı örneğini verdi.

Citi ekonomistlerinin önümüzdeki 12 aylık dönem için dolar/TL kur beklentisinin 2.30 ve 2016 yılı beklentisinin 2.40 olduğu hatırlatıldı.

Temel ekonomik göstergelerin ise pozitif yönde olduğunu belirten kurum bu açıdan cari açıktaki toparlanmanın devam etmesini pozitif bir gelişme olarak değerlendirdi.

Bununla birlikte reel faiz oranlarının TCMB'nin Ocak ayında yaptığı faiz artırımı ile yükselişe geçmesinins sağladığı desteğin sonrasında gelen faiz indirimleri ile azaldığı ve Türk varklıklarının küresel likiditedeki bozulmalara karşı daha kırılgan hgale geldiği belirtildi.

Öte yandan analistlerin şirket karlarına ilişkin beklentilerini yukarı yönlü revize etmeleri pozitif gelişmeler arasında yer aldı.

Hisse senedi fiyatlarının mevcut seviyesinin ise kar beklentileri dikkate alındığında gelişen piyasalarının geneline göre yüzde 10 daha düşük olduğu ve bunun da pozitif bir unsur olarak görüldüğü belirtildi.

Yine pozitif bir gelişme olarak yabancı yatırımcıların Türkiye piyasalarına dönüyor olması gösterildi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.