Dolar 1 ayın dibine yakın başladı

0
2243

Fed'in faiz artışında acele etmeyeceği ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) kısa sürede yeni bir gevşeme adımı atacağı beklentileriyle küresel piyasalarda risk iştahı artarken, bu gelişmeler Türkiye'de de kur ve faizde aşağı yönü destekliyor.

Dolar/TL güne bir ayın en düşük seviyeleri olan 2.29'un altına başlarken, 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz Cuma günü 1.5 yılın yeni en düşük seviyelerine geriledi. Aralık ayı ortasında test ettiği 2.4140 seviyesindeki tarihi zirvesinden 2014 sonunda yönünü aşağı çeviren dolar/TL, bugün Cuma günü ABD verisi sonrası 2.2849'a kadar geriledi.

Cuma günü akşam saatlerinde 2.2870'li seviyelerde işlem gören dolar/TL TSİ 0830'da 2.2895/2.2910 seviyesinde, aynı saatte sepet bazında TL ise 2.5027/2.5050 seviyesindeydi. Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Mevcut TL faiz seviyeleri Fed ve ECB beklentileri ile yatırımcılar için oldukça cazip olmaya başladı. Geçen hafta hem TL'de hem de sabit getirili menkul kıymetlerde ciddi miktarda yabancı ilgisi görüldü" dedi. Aynı bankacı, küresel piyasalardaki havanın kısa vadede tersine dönmesini beklemediğini ancak bu gerçekleştiğinde TL'nin en çok satış görecek para birimleri arasında yer alabileceğini de belirtti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) devlet tahvili alımlarında yöntem olarak tahvilleri kendisinin alarak riskin euro bölgesi içinde paylaşıldığı ve ayrıca tahvillerin ulusal merkez bankalarınca alındığı Almanya'nın endişelerini hafifletecek ikili bir yaklaşımı değerlendirdiği bildirildi. ABD'de ise ekonominin temellerinin güçlendiğini gösteren istihdam artışına karşın ücret artışlarının şaşırtıcı derecede yavaş gerçekleşmesi piyasalarda Fed'in işgücü maliyetlerinde artış görmeden faiz artırmak konusunda tereddüt yaşayacağı şeklinde beklentilere neden oluyor. Bugün iç ve dış piyasada takip edilecek önemli bir veri bulunmuyor.

Fed faizlerinin vadeli işlem kontratları üzerinden piyasada Fed'in faiz artırım beklentilerini izleyen FedWatch verilerine göre, vadeli kontratlar yüzde 55 olasılıkla ilk faiz artışının Eylül 2015'de yapılacağına işaret ediyor.

D.A. Davidson stratejisti Sharon Stark, "Evet istihdam arttı, ancak ücretlerde büyüme olmadan istihdamın büyümesi sürdürülebilir bir model değil. Küresel ekonomiyi etkileyen düşük enflasyona ilişkin etkenler dikkate alındığında Fed 2016'ya kadar harekete geçmeyebilir" dedi.

FAİZLER DÜŞÜŞTE

Bir süredir devam eden küresel düşük faiz ortamının Fed açıklamalarıyla desteklenmesi ve talepli Hazine ihaleleri ile faizlerde aşağı yön Cuma günü de devam etti. İhalelere yüksek talep Hazine'nin yılın en yüklü itfa/ihale dönemlerinden olan Ocak ayında ikincil piyasalarda oluşan baskının bu yıl hissedilmemesine ve faizlerin aşağı yönlü seyir izlemesine destek oldu. Bankacılar, bireysel emeklilik sistemi ve işsizlik sigortası fonunun artan talepleri ile Hazine'nin azalan borçlanma ihtiyacının ihalelere olan talepteki artışta ana nedenler olduğunu belirttiler. Tahvil/bono piyasasında 24 Temmuz 2024 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin spot kapanışta ortalama bileşik faizi yüzde 7.43, valörde son işlem ise yüzde 7.34 seviyesindeydi. Cuma günü işlem bazında en düşük yüzde 7.31 test edildiği bu seviye en son 1.5 yıl önce görüşmüştü. Öte yandan 16 Kasım 2016 itfalı iki yıl vadeli gösterge tahvilde Cuma günü spot kapanış yüzde 7.60 ortalama bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 7.44 oldu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.