Dolar haftaya 2,25’in altında başladı

0
2594

Küresel büyüme endişelerinin sürmesine karşın küresel risk iştahında artışa paralel dolar/TL haftaya Cuma günü gerilediği üç haftanın en düşük seviyelerinden başlarken, piyasalar dış gelişmeleri ve risk iştahının seyrini izleyecek. Cuma günü saat 17.57'de 2.2457/2.2466 seviyesiyle son üç haftanın en düşük seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 0830'da 2.2450/2.2470 seviyesinden işlem görüyor. Cuma günü aynı saatte 2.5574 seviyesinde olan sepet bazında TL ise bu sabah 2.5544 seviyesinde.

ÖNEMLİ VERİ GELMİYOR

Yurtiçinde bugün saat 17:30'da Eylül ayı merkezi yönetim borç stoku açıklanacak. Yurtdışında ise açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor. Piyasalar haftanın kalanında ise yarın açıklanacak Çin büyüme verisi, Çarşamba günkü ABD TÜFE verisi ve Perşembe günü ise euro bölgesi PMI verileri ile TCMB'nin Ekim ayı PPK toplantısını izleyecek. Reuters anketine göre kısa vadeli faizlerin sabit tutulması bekleniyor. ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, euro bölgesi PMI verilerinin beklentinin altında gelmesinin euroyu baskı altına alabileceğini söyleyerek, "Hafta sonuna doğru ise ECB'nin bankalara uyguladığı stres testinin sonuçlarının 26 Ekim'de açıklanmasından önce euroda temkinli bir seyir görebiliriz. Çin'de açıklanacak üçüncü çeyrek GSYH büyüme verisinin yüzde 7.4'ten yüzde 7.3'e gerilemesi bekleniyor. Büyüme endişeleri yaşayan Çin'de verilerin beklentiden olumsuz gelmesi halinde küresel risk iştahında da azalış görülebilir. Bugün euro/dolar paritesinin 1.2707 seviyesinden destek bulacağını ve 1.2850'deki direncin önemini korumasını bekliyorum. TL, petrol fiyatlarındaki düşüşten destek bulurken, dolar/TL 2.24 seviyesinin altını deneyebilir" dedi.

TAHVİLDE SEVİYE KRİTİK

Uslu, iki ve 10 yıllık gösterge tahviller Cuma günü yüzde 9'un altında kapansa da halen bu seviyenin kritik olduğunu söyledi. Dolar/TL Cuma günü üç haftanın en düşüğü olan 2.25'in altına gerilerken, iki ve 10 yıllık gösterge tahvil getirileri ise yüzde 9 seviyesinin altını gördü. Kur ve faizdeki bu gerilemede sert satış baskılarının ardından teknik seviyelerin de kırılmasıyla görülen tepki alımlarının yanı sıra düşük büyümenin ABD faiz artışının hızını yavaşlatabileceği beklentisinin etkili olduğu belirtiliyor. Tahvil/bono piyasasında Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 9 olan 13 Temmuz 2016 itfalı iki yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8.78'e kadar geriledikten sonra valörde son işlemde yüzde 8.82 seviyesindeydi. Öte yandan spot kapanışta ortalama yüzde 9.08 seviyesinde olan 24 Temmuz 2024 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8.98'e kadar geriledikten sonra valörde son işlemde yüzde 8.99 seviyesindeydi…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.