‘Dolar’da kan kaybına devam…

0
1760

Küresel piyasalarda doların 13 Mart'ta 12 yılın zirvesini test etmesinden bu yana yüzde 7'ye yakın değer kaybetmesi ve 7 Haziran seçimine ilişkin beklentilerin yavaş yavaş şekillenmesiyle birlikte kur ve faizde iyimser görünüm sürüyor.

Önceki gün 2.68'li seviyelerde işlem gören dolar/TL seçim öngörüleri ve ABD verisiyle dün bir ayın en düşük seviyesi olan 2.6169'a kadar geriledi. Kur bu sabah 2,63'ün altında işlem görüyor. Küresel piyasalarda dolar, sert kış koşulları nedeniyle ilk çeyrekte zayıf performans gösteren ABD ekonomisinde güçlü toparlanma bekleyen yatırımcıları hayal kırıklığına uğratan dünkü zayıf perakende satışlar verisinin ardından üç ayın en düşük seviyelerindeki seyrini sürdürüyor. Dolar endeksi 93.461'e kadar geriledikten sonra 93.550'de seyrederken, Mart ayında gördüğü 12 yılın zirvesi 100.390 düzeyinin yaklaşık yüzde 7 altında bulunuyor.

TL'de yılbaşından beri dolar karşısında yaşanan değer kaybı yolsuzluk sorunlarıyla uğraşan Brezilya'yı da yaklaşık bir ay önce geride bırakarak, yüzde 15'e kadar ulaşmıştı. TL'de son iki günde yaşanan toplanmanın ardından real yeniden dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olurken TL'deki değer kaybı yüzde 12'nin altına geriledi. Aynı dönemde en çok karşılaştırılan para birimlerinin başında yer alan Güney Afrika randında yaşanan değer kaybı ise yüzde 4'ten yüzde 3'e geriledi

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.