Doların sakinleşti, 2,66’nın altına indi

0
1720

ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) beklenen faiz artışlarının ötelenebileceğine ilişkin beklentilerin yarınki karar metni ile daha da destekleneceği beklentisi ile dolar değer kaybederken dolar/TL de tarihi zirvelerden uzaklaştı.

Cuma günü 2,7435'e kadar yükselerek rekor kıran, dün akşam 2,70'li seviyelerde işlem gören dolar/TL bugün 2,66'nin altına indi. İki haftanın en düşük seviyesine gerileyen kur en düşük 2,6588'i gördü.

DOLAR ENDEKSİ BİR AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE

Doların belli başlı para birimleri karşısındaki performansını gösteren dolar endeksi 96.312 ile bir ayın en düşük düzeyine geriledi.

FED'DEN NE BEKLENİYOR?

Uzmanlar son dönemde açıklanan zayıf ekonomik veriler ve ihracatı zorlaştıran dolardaki değer artışının ardından yarın sona erecek Fed toplantısında para politikasının duruşunda değişiklik kararı alınacağını düşünmüyorlar. Doların 12 yılın zirvesini görmesi ardından Fed öncesi yaşanan küresel değer kaybı TL üzerindeki dış baskıları azaltsa da yaklaşan seçim ve TCMB'nin TL'deki değer kaybını zayıflatmadaki etkinliğine ilişkin soru işaretleri TL üzerinde iç baskı unsurları olmaya devam ediyor.

YILBAŞINDAN BERİ YÜZDE 13 ERİDİ

TL'deki yılbaşından beri dolar karşısında yaşanan değer kaybı yolsuzluk sorunlarıyla uğraşan Brezilya'yı da geride bırakarak, yüzde 13 civarında seyrederken; en çok karşılaştırılan para birimlerinin başında yer alan Güney Afrika randı ise aynı dönemde sadece yüzde 4 civarında değer kaybetti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.