Enflasyon rakamları açıklanıyor…

0
2695

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yarın saat 10:00'da Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Piyasalarda genel beklenti tüketici fiyatları endeksinde (TÜFE) aylık bazda hafif bir düşüş olacağı yönünde.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı, enflasyonun aylık bazda yüzde 0.1 yavaşlayacağı şeklinde. Yıllık bazda enflasyon için ise ankete katılan ekonomistlerin ortalama tahmini yüzde 9.4 düzeyinde.

Görüşlerini aldığımız ekonomistlerin yorumları ise değişiklik gösteriyor. Bazı ekonomistler düşüş beklentisini korurken, bazıları ise sürpriz bir şekilde yükseliş görülebileceğini ifade ediyor.

BloombergHT.com'a enflasyon kararına yönelik değerlendirmelerde bulunan, JPMorgan Türkiye Başekonomisti Yarkın Cebeci, "Genel olarak hafif bir düşüş beklentisi olsa da enflasyonda değişiklik beklemiyorum. Risk yukarı yönlü, her ne  kadar düşüş beklentisi olsa da gıda fiyatlarından kaynaklanan bir artış görülebilir. Yıllık bazda yüzde 9 ile yüzde 9.5 aralığında bir seviye görülecektir. Piyasa AMB'ye daha odaklı durumda, bu nedenle rakamlar açıklandıktan sonra kısa süreli bir fiyatlama olabilir ama gözler daha çok AMB üzerinde" yorumunu yaptı.

BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ, BloombergHT.com'a yaptığı yorumda, "Aylık TÜFE için piyasa beklentisi değişiklik olmayacağı yönünde, bizim beklentimiz ise yüzde 0.2'lik düşüş. Eğer aylık TÜFE beklentilerimize ve ortalama tahminlere yakın gelirse, Temmuz sonunda yüzde 9.3 olan yıllık TÜFE Ağustos sonunda da yüzde 9 civarında olacak. Bu beklentilerin ışığında, yarınki enflasyon verisinin yeni bir bilgi sunmayacağı, buna rağmen TCMB'nin 25 Eylül'deki PPK toplantısında faiz oranına dokunmayacağı sinyalini vereceğini düşünüyoruz. Ayrıca Eylül'de enflasyonun yine bu seviyelerde gerçekleşeceği beklentisindeyiz" ifadelerini kullandı.

HSBC Stratejisti Fatih Keresteci ise, "Anketler düne kadar aylık TÜFE enflasyonunun sıfır civarında kalacağını, hatta sınırlı bir miktar düşüş olabileceğini tahmin ediyordu. Ancak, dün İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO), İstanbul bölgesi için açıkladığı verilerin ardından tahminlerde olumsuz anlamda güncellemelere gidilmesi kaçınılmaz gibi görünüyor. İTO’ya göre tüketici fiyatlarına baz teşkil eden ücretliler geçinme endeksi Ağustos’ta yüzde 1.04 oranında artış kaydetti. İTO’nun İstanbul bölgesi için açıkladığı enflasyon rakamları ile Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Türkiye geneli için açıkladığı veriler arasında çok güçlü bir istatistik ilişki olmasa da toplam endeksin hemen hemen dörtte birini teşkil etmesinden ötürü bizlere karşılaştırma yapma imkanı sağlıyor. Bu çerçeveden bakıldığında, resmi enflasyon verisinin anketlerin işaret ettiği seviyelerin üzerinde gelme ihtimali kuvvetle muhtemel. İstatistiki anlamda yaklaştığımızda ise yüzde 0.35 civarında bir aylık TÜFE artışına işaret ettiğini görüyoruz ki, bu da yıllık TÜFE enflasyonunu yüzde 9.8’li rakamlara taşıyacaktır. Enflasyon görünümü ve daha da önemlisi beklentileri açısından olumsuz olan bu tablonun piyasalarca da bir miktar negatif algılanması olası" şeklinde görüş bildirdi.

Türkiye'de enflasyon Temmuz ayında yüzde 0.45 artış göstermiş ve yıllık bazda yüzde 9.32 hızına ulaşmıştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.