Euro kısmen frene bastı

0
1290

Euro dolar karşısında, Euro Bölgesi maliye bakanlarının Perşembe günkü toplantıda Yunanistan krizinin çözümüne yönelik anlaşma sağlamamasının ardından geriliyor. Euro haftalık kazançları azaltıyor.

Euro 16 önemli para birimi 2’si hariç tümü karşısında, Perşembe günü Lüksemburg’ta yapılan toplantıyı takiben düşüş gösterdi. Euro Grup Başkanı Dijsselbloem, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde çıkış yönünde hareket ettiğini söyledi.

Fed Başkanı Janet Yellen ve meslektaşlarının ABD faiz oranları için uzun vadeli tahminlerini düşürmelerinin etkisi ile euro dolar karşısında 3. haftalık yükselişi kaydetmeye ilerliyor.

Bank of Tokyo- Mitsubishi UFJ Ltd. döviz stratejistlerinden Lee Hardman, “Yunanistan krizinin euro üzerinde şimdiye kadarki negatif etkileri ılımlıydı. Ancak eurodaki düşüş insanlar Grexit’e daha çok ihtimal verdiklerini gösteriyor” dedi.

Euro dolar karşısında yüzde 0.4 gerileyerek New York saati ile 05:57’de 1.1314 dolardan işlem gördü. Euro haftalık yükselişini yüzde 3.4’e düşürdü. Euro yen karşısında yüzde 0.3 zayıflayarak 139.27 yene geldi. Dolar yen karşısında 12 Haziran’dan bu yana yüzde 0.3 düştü ve Cuma günü 123.06 yen oldu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.