Euro ‘Yunanistan’ ile güçleniyor

0
1831

Euro yen karşısında Yunanistan’ın kurtarma paketi teklifini sunmasının ardından 5 haftanın en büyük yükselişini gösteriyor. Yunanistan, finansal yardım almasını sağlayabilecek teklifini Perşembe geç saatlerde sundu.

Euro dolar karşısında, Yunan hükümetinin kreditörler taleplerine paralel bir 3 yıllık teklif sunması ile 3 haftalık kaybını azaltıyor. Yen 16 önemli para biriminin tümü karşısında en az yüzde 0.5 zayıfladı. Çin hisseleri yükselişi ikinci güne taşıyarak güvenli liman olarak nitelendirilen yene talebi zayıflattı.

Tokyo’daki Mizuho Bank Ltd. baş piyasa ekonomisti Daisuke Karakama, “Euro istikrarlaşıyor. Medya raporları hafta sonu bir anlaşma gelebileceğine işaret ediyor” dedi.

Euro dolar karşısında, yüzde 1 değerlenerek Tokyo saati ile 12:25’te 135.29 yenden işlem gördü ve 3 Haziran’dan bu yana en büyük yükselişi kaydetti. Euro dolar karşısında yüzde 0.5 yükselerek 1.1093 dolara geldi ve haftalık düşüşü yüzde 0.2’yi indirdi. Yen dolar karşısında yüzde 0.5 gerileyerek 121.95 yen oldu.

Yunanistan’ın Alexis Tsipras liderliğindeki hükümeti, en az 53.5 milyar euro (59.4 milyar dolar) değerinde bir kurtarma paketi elde etmek için teklifini Perşembe gecesi sundu. Plan, Yunanistan Parlamentosu’na Cuma günü sunulacak ve Pazar günü Avrupa liderleri zirvesinde tartışılacak

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.