Euro’ya Yunanistan darbesi…

0
1444

Yunanistan ve Avrupalı yetkililer arasındaki görüşmeler reform anlaşmasına varmadan sonlandı. Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkışının mümkün olmadığını, devam etmek için tek yolun borç yapılandırma olduğunu belirtmişti.

Perşembe günü Euro Bölgesi maliye bakanlarının yapacağı toplantı hem Yunanistan'ın borç yapılandırması hem de  euronun seyri açısından önem taşıyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Yunanistan temerrüdünün "keşfedilmemiş sular" olduğunu belirtti ve politikacıların durum ile başa çıkabileceklerini düşündüğünü bildirdi.

Euro, dolar karşısında yüzde 0,37 değer kaybederek 1,1239 seviyesine gelmiş durumda. Euronun değer kaybı TL karşısında da yüzde 0,60'a yükseldi. Euro/TL 3,0672 seviyesinde bulunuyor.

ABD doları ise yarın açıklanacak olan Fed faiz kararı öncesinde hareketsiz görünüyor. Dolar endeksi 95 seviyesinde hareket ediyor. ABD'de bugün açıklanan verilere göre konut başlangıçları yüzde 11,1 düşüşle 1 milyon 36 bin oldu. Piyasalarda beklenti başlangıçların yüzde 4,7 düşüşle 1,08 milyon olacağı yönündeydi. Verilerden sonra dolar endeksi 95,20'den 95'e geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.