Faiz yüzde 9’u, dolar 2,52’yi aştı

0
1637

Faiz cephesinde iki yıllık gösterge faizi yüzde 9 seviyesini de aştı. Dolar sabah saatlerindeki işlemlerde 2,5200 TL seviyesini de aşarak 2,5220 TL seviyesin test etti.

Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi, haftanın ilk işlem gününde yüzde 9,02'ye çıkarak yaklaşık 4 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Ekonomi yönetiminin geleceğine ilişkin endişeler kurda satış baskısı yaratmaya devam ederken, dolardaki küresel değer kazancı süreci de TL ve TL cinsi yatırım araçlarının satış baskısı altında kalmasına neden oluyor.

Geçen hafta 2,5275'le tarihi zirvesini yenileyen dolar bankalararası piyasada yeni haftaya dolar 2,51'in üzerinde başladı. Daha sonra 2,52'yi aşan kur 2,5220'ye kadar yükseldi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın istifa edebileceklerine ilişkin iddialar her ne kadar yalanlanmış olsa da yaklaşan seçimlerin ardından her ikisinin de görevine devam edip etmeyeceği belirsizliğini sürdürüyor.

Başçı'nın Cuma günü görevinin başında olduğunu açıklaması ve ardından döviz satım ihale tutarlarında değişiklik yapan bir adım atması, tarihi zirveyi gören dolar/TL'nin yönünü sınırlı da olsa aşağı çevirmesini sağlamıştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.