Faizler de modaya uydu

0
2719

Aralık ayı enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesinin ardından faizlerde başlayan düşüş trendi küresel piyasaların desteği ile devam ediyor. 

Tahvil – bono piyasasında hem 10 yıllık hem de 2 yıllık tahvil faizinde yılın başından itibaren başlayan düşüş Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faizlerde indirime gidebileceği beklentisiyle sürüyor.

Yılbaşından itibaren iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8,12'den yüzde 7'nin altına gerileyerek 1,5 yılın yeni en düşük seviyesini gördü. Gösterge tahvilin bileşik faizi de yılbaşından bu yana 90 baz puan geriledi.

10 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 7,01'e gerileyerek 5 Haziran 2013'ten bu yana en düşük seviyeyi gördü. 10 yıllık tahvil faizi yılbaşından bugüne yaklaşık 100 baz puan geriledi.

Analistler, petrol fiyatlarında görülen düşüş ve Hindistan Merkez Bankası'nın bugün açıkladığı faiz indirim kararı ile TCMB'den faiz indirim beklentilerinin arttığını dile getirirken, şu anda tahvil piyasasında, gösterge tahvil faizinde fiyatlanan, fonlama maliyetinin kabaca 100 baz puan düşmesi yönünde olduğunu kaydediyor

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.