FED bu 6 konuyu tartışacak

0
3099

Dünyanın en büyük tahvil yatırım fonu PIMCO’nun eski CEO’su Muhammed El Erian, Business Insider sitesi için Fed’in bugün başlayan Açık Piyasa Komitesi’yle ilgili görüşlerini kaleme aldı. El Erian Fed’in gündemindeki altı maddeyi şöyle sıraladı:

1-FED BEKLENTİLERİ

El Erian, Açık Piyasa Komitesi toplantısında Fed yetkililerin birbiriyle çatışan beklentilerinin gündeme geleceği ve faiz artırımı, enflasyon ve istihdamda iyileşme konularda ortak karar verememe durumunun gündeme geleceğini belirtti.

2- PARASAL GENİŞLEME

Ünlü yatırım danışmanı, Fed’in bu toplantıda da parasal genişlemede şaşırtıcı bir karar almayıp, 10 milyar dolar azaltıma gideceğine işaret etti.

3- BÜYÜME VE İSTİHDAM

El Erian, Fed yetkililerin toplantılarda uzun vadeli beklentilerde bir değişim olmasa da büyüme ve istihdamda kısa vadeli beklenti değişiklerini gündeme getireceğini söyledi.

4-FİNANSAL İSTİKRAR

El Erian, bugün başlayan toplantılarda finansal istikrar üzerinde eskisine nazaran daha fazla tartışılmasını beklediğini söyledi.

5- ENFLASYON

Yatırım danışmanı enflasyon hedeflemesi ve gelinen noktanın da toplantı gündemi içinde yer alacağına işaret etti.

6- SÖZLÜ YÖNLENDİRME

El Erian, her ne kadar hem tutanak hem de Janet Yellen’ın açıklamalarından yeni bir şeyin çıkmayacağına inansa da yine de piyasalara verilecek mesajın toplantın önemli gündem maddeleri arasında yer alacağına işaret etti. El Erian, Fed’in yarın sona erecek toplantısının küresel piyasalar üzerinde önemli etkisinin olmasını beklemediğini de dile getirdi. Şimdilerde Allianz şirketinin Başdanışmanı olan El Erian, Fed’in özellikle altı konu başlığı üzerinde duracağını, bunların bazılarının Çarşamba günkü karar açıklamasında bazılarının da Fed Başkanı Janet Yellen tarafından açıklanacağını söyledi. Başlıkların tamamının ise toplantı tutanaklarıyla su yüzüne çıkacağına işaret etti. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.