FED kararı piyasaları nasıl etkiledi 03.11.2016

Küresel ve yurt içi piyasalarda FED kararının etkileri gözleniyor

0
2083

Küresel ve yurt içi piyasalar FED‘in faiz kararı ve karardan çıkan mesajlarla yön buluyor. Karar öncesi oldukça gerilen ve dolar karşısında 3,12 seviyesinin üzerini gören Türk Lirası’nda baskı sürüyor.  Dolar/TL kuru 3,11 seviyesinden güne başladı.

Altın

Altın, yatırımcıların dikkatlerini gelecek hafta yapılacak ABD başkanlık seçimleri öncesi adaylar arasında iyice kızışan yarışa ve FED‘in faiz değiştirmeme kararı sonrası para politikasının görünümüne çevirmesi ile birlikte yükselişini altıncı güne taşıdı ve ons başına 1,300 doların üzerinde işlem gördü.

Petrol

Petrol, ABD’de artan petrol stokları ve OPEC’in üretim kısıntısına ilişkin anlaşmayı sonuçlandırabilmesine ilişkin kuşkuların artması ile birlikte son iki ayın en uzun düşüş dönemini gerçekleştirdikten sonra, kayıplarını varil başına 46 doların altında durdurdu.

Asya hisseleri

Asya hisse senetleri, FED‘in dünkü toplantısında gelecek ay faiz artırabileceğini işaret etmesinin ardından, ABD seçimlerine sadece günler kala, yedi haftanın en düşük seviyesi yakınında kaldı.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi, Standard & Poor’s 500 Endeksi’nin (S&P 500) dün yatırımcıların yaklaşan ABD seçimleri öncesi temkinli bir tutum almaları ile birlikte yaklaşık beş yılın en uzun düşüş serisini gerçekleştirmesinin ardından yüzde 0.1 yükselerek 438.99 seviyesine geldi.

Avrupa borsalarında aşağı hareketin devam etmesi bekleniyor

Avrupa borsalarında son 1 haftadır gözlenen aşağı hareketin bugün de devam etmesi, borsaların güne satıcılı başlamaları bekleniyor. ABD başkanlık seçiminin nasıl sonuçlanacağına yönelik belirsizliğin  yarattığı tedirginlik Asya borsalarını olduğu gibi Avrupa’yı da etkiliyor. Vadeli endeksler de piyasaların düşüşle açılacağına işaret ediyorlar. Vadeli FTSE 100 endeksi 26, Dax endeksi ise 46 puan ekside.

Uzun vadede borsada nasıl para kazanılır, tıklayın!

ABD borsaları FED sonrası geriledi

ABD hisseleri, yatırımcılar ABD başkanlık seçimlerini beklerken, FED‘in politika faizini değiştirmeme kararının ardından S&P 500 endeksinin son 5 yıl içerisindeki en uzun düşüşünü sürdürmesiyle birlikte geriledi.

Piyasa hassasiyeti üzerinde hakimiyet kurmaya başlayan 8 Kasım başkanlık seçimlerine ilişkin artan endişeler, FED‘in beklentilerle örtüşen faiz kararını gölgede bıraktı. Hisse senetleri ise karışık kar sonuçları ile petrol fiyatlarındaki düşüşün petrolü ayın en düşük seviyesine çekmesiyle mücadele ediyor.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.