Filateli namı diğer pul koleksiyonculuğunun bilinmeyen faydaları

Pul koleksiyonculuğu diğer söylemi ile filateli 70’lerin 80’lerin popüler hobisi, bugünün ise unutulmuş tozlu raflara sıkışmış gizli kültürü, tarihi, anıları. Pul koleksiyonculuğunun tekrar gençlere sevdirilmesi onlara bu yüzyılda yapılacak en büyük iyilikler arasında belki…

0
3041

Pul koleksiyonculuğu demode hobiler arasında gibi görünse de hala gelişmiş toplumların korumaya çalıştığı kültürler arasında ilk sırada yer alıyor. Pul koleksiyonculuğunun sadece bir hobi olmadığını söyleyen uzmanlar, kültürlerin nesilden nesile aktarılmasını sağlarken sosyalleşme, araştırma disiplini ve yeteneğinin gelişmesi gibi birçok faydayı a beraberinde getiriyor.

Bir pulu aldığınızda size çok fazla mesaj verir. Ülkesi, yılı, o ülkenin tarihi değerleri, çevresi, kültürü gibi. Yine pul biriktirmek, pul koleksiyonculuğu araştırma, pul toplama, arşivleme, saklama, sosyalleşme gibi birçok disiplini de birlikte geliştirir.

Pul koleksiyonculuğunun koleksiyonerlere sağladığı diğer avantaj ise sabırdır. Pul koleksiyonerlerinin biriktirdiği pulun serisini tamamlama istediği, farklı ülkelerin pullarını biriktirme arzusu koleksiyoneri diğer pul koleksiyonerleri ile iletişim kurmasını sağlar. Araştırmalar, yazışmalar ve nezih bir sosyal network ile iletişimde olunması kişinin organizasyon yeteneğini de geliştirir.

Pul koleksiyonerliğinin sağladığı diğer bir fayda ise tarihi kahramanlardan, ülke tarihi yerlerine, canlılardan, antikalara kadar çok geniş segmentte pul basımı yapılması nedeniyle koleksiyoner biriktireceği pulla ilgili ciddi bilgi ve kaynak toplama ihtiyacına girecektir. Bu noktada koleksiyoner liderler koleksiyonunu biriktiriyorsa liderlerle ilgili kapsamlı bilgi edinecektir. Örnekleri çeşitlendirmek mümkün.

Pul koleksiyonerleri çok para kazanıyor mu?

Pul biriktirmek birçok koleksiyonerliğe göre yüksek getiriler sağlamamaktadır. 1920 yıllarında ön plana çıkmaya başlayan pul koleksiyonerliği ile birlikte kurumlar pulların yüksek kazançlar sağlayacağı beklentisi ile çok miktarda pul basımına yönelmişledir. Talebin üstünde oluşan pullar nedeniyle halen pulların çok büyük kısmı beklenen primi sağlamamıştır. Diğer taraftan özel seri pullar da ise yüksek kazançlar oluşmuştur.

Pullar konularına ve basılan kurumlara göre çeşitlilik göstermektedir

Pul koleksiyonlarında kullanılan pulların kurum veya özel kurumlar tarafından ihracı, basılma miktarı, senesi gibi unsurlar fiyatını etkilemektedir. Ayrıca pul koleksiyonları da çeşitlikilk göstermektedir. Klasik veya ülke koleksiyonları, tematik koleksiyonlar, motif koleksiyonları gibi.

Pul koleksiyonerliği yeniden sevdirilmelidir

Pul koleksiyonerliğinin yeniden okullarda çocuklara sevdirilmesi gençlerin de bu konuda araştırmacı, disiplinli, kişisel gelişime açık ve sosyalleşme konularında yardımcı olurken, para biriktirmesine de katkı sağlayacaktır.

Koleksiyonerlerin uzun vadede hangi puldan para kazanmak konusunda başarılı olacağını ise zaman göstereceğinden pul koleksiyonerliği disipli olarak basılan pulların tüm serilerini alamamaları gerektirmektedir. En ucuz pul elde etme şekli ise PTT pul koleksiyonerliğine üye olması ile mümkündür.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.