İki kritik data, iki kritik sonuç

0
2942

ABD'de Ekim ayında Tüketici Fiyatları Endeksi(TÜFE) değişmedi. ABD Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ülkede tüketici fiyatlarında değişim olmadı. Analistler yüzde 0,1 düşüş olacağı yönünde görüş belirtmişlerdi.

Aynı ayda gıda ve enerji fiyatlarının ayrı tutulduğu çekirdek enflasyon ise aynı ayda yüzde 0,2 arttı. Analistlerin çekirdek enflasyon beklentisi yüzde 0,1 artış olacağı yönündeydi.

Yıllık bazda bakıldığında ise TÜFE'nin yüzde 1,7, çekirdek TÜFE'nin yüzde 1,7 arttığı görüldü. Piyasa beklentisi TÜFE'de yüzde 1,6, çekirdek TÜFE'de yüzde 1,8 artış olacağı yönündeydi.  Aynı ayda ülkede enerji fiyatları yüzde 1,9 gerilerken, gıda fiyatları yüzde 0,1 artış gösterdi. Ülkede reel kazançlar ise yüzde 0,4 arttı.

İŞSİZLİK DÜŞTÜ

ABD'de geçen hafta işsizlik maaşı başvuruları beklentilerden daha az geriledi.

ABD Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 15 Kasım ile sona eren haftada işsizlik maaşı başvuruları önceki haftaya göre 2 bin kişi azalarak 291 bine geldi. Piyasalarda beklenti başvuruların 7 bin kişi azalarak 283 bin olacağı yönündeydi.

Bir önceki haftanın rakamı revize 290 binden 293 bine revize edildi.

4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları bin 750 artarak 287 bin 500 oldu.

İşsizlik maaşından yararlanmaya devam edenlerin sayısı 8 Kasım ile sona eren haftada bir önceki haftaya göre 73 bin kişi azalarak 2 milyon 330 bin oldu. 4 haftalık ortalamalara göre işsizlik maaşı başvurusundan yararlananlar 6 bin 250 düşüşle 2 milyon 369 bin olarak açıklandı.

İşsizlik sigortalıların oranı ise aynı dönemde mevsimsel düzeltilmiş verilerle yüzde 1,8, takvim ve mevsimsel düzeltilmiş verilerle yüzde 1,6 olarak kaldı.

İşsizlik sigortalıların oranı işsizlik maaşından yararlanmaya devam edenler ile işsizlik maaşı başvurularının oranından hesaplanıyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.