“İlk faiz artışının önemi abartılmamalı”

0
1431

Yellen şunları söyledi: "Son toplantıdan bu yana istihdam hızı toparlanıyor. Enflasyona yönelik aşağı yönlü baskılar hafifliyor. Faiz oranında artış verilere bağlı olacak. Faizde artış için koşullar henüz sağlanmadı. İlk faiz artışının önemi abartılmamalı. Hala ılımlı bir büyüme bekliyorum. Toplantı bazlı olarak faiz artışını değerlendireceğiz. Faiz artışının zamanlaması konusunda karar verilmedi. Bu yıl artış olması mümkün.

FAİZ KADEMELİ ARTAR

İstihdam piyasası geliştikçe enflasyon hedefe doğru ilerleyecek. FOMC üyeleri enflasyonun ithalat fiyatları dolayısıyla zayıf kalacağını düşünüyor. Fed'in hedeflerinde biraz ilerleme görmekteyiz. Faiz oranlarında sadece kademeli artış bekliyorum. 'Kademeli' ifadesi faizlerin normalde daha düşük tutulacağı ruhunu yansıtıyor. Politikalarımız verilere bağlı olacak. Sürdürülebilir ılımlı ekonomik büyümeye yönelik daha açık deliller görmek istiyoruz.

HEP 25 BAZ PUAN ARTACAK DİYE KURAL YOK

Faiz artışı için çok uzun beklemek enflasyon hedefini aşabilir. Erken faiz artışı durumunda toparlanma zarar görebilir. Komite zaman içinde kademeli faiz oranı artışına izin veren koşulları görmeyi umuyor. Her toplantıda 25 baz puan artıracağız diye bir kural yok. Mekanik bir kurala bağlı değiliz.

PİYASA TEPKİSİNİ TAHMİN ETMEK ZOR

Fed kararlarına piyasanın tepkisini tahmin etmek zor. Biz sadece finansal piyasalardaki volatiliteyi en aza indirgemek için girişimde bulunabiliriz."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.