İskoçya seçimi için beklenen gün geldi

0
2811

4,3 milyon kayıtlı oy verenin bulunduğu referandumda sonucun yarın sabah TSİ 8:30-9:30 arasında açıklanması bekleniyor. Son Survation anketine göre seçmenlerin yüzde 53'ü birliktelik taraftarı oy kullanacak. Oylama, başa baş geçeceğe benziyor. Son anketlere göre bağımsızlığa hayır diyenlerin oyu yüzde 52. 

SONUCU KARARSIZLAR BELİRLEYECEK

Ancak referandum sonucunu kararsızlar belirleyecek. Seçmenin en az yüzde 8'inin evet-hayır arasında gidip geldiği belirtiliyor. İngiliz Daily Telegraph gazetesine göreyse birliği kadınlar kurtaracak. Gazetenin yaptırdığı anket, kadın seçmenlerin çoğunun İskoçya’nın Birleşik Krallık'ta kalmasından yana olduğunu gösteriyor.

ÖNE ÇIKAN KONULAR PETROL VE PARA BİRİMİ

Öne çıkan iki tartışma petrol ve para birimi. Evetçiler, İskoçya’nın bağımsız olması durumda, mevcut petrol kaynakları ve 5 milyonluk nüfusuyla dünyanın en zengin ülkesi olabileceğini söylüyor. Hayırcılar ise İngiltere ve İskoçya’nın birlikteliğinin daha faydalı olacağı görüşünde. Ayrıca birleşik krallıkla olan para birliğinin de bozulması istenmiyor. Referandumdan evet çıkarsa İskoçya 2016'da bağımsızlık ilan etmeyi planlıyor. "Hayır" oyu çıkması halinde ise Birleşik Krallık, İskoçya’ya maliye ve vergi gibi alanlarda daha fazla yetki vermek için düzenlemeler yapacak.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.