İşsizlik maaşını işsiz kalan herkes alabilecek 04.11.2016

İşsizlik maaşında yapılan iyileştirmeler ile birlikte kendi isteği dışında işsiz kalan tüm sigortalılar maaş alabilecek. Peki işsizlik maaşını almak için gereken kriterler neler? İşte işsizlik maaşına dair tüm detaylar...

1
2215

100 binlere ödeme İşsizlik Sigortası Fonu, kendi isteği dışında işsiz kalan sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belirli bir kısmında geçinebilmeleri için İŞKUR aracılığıyla maaş ödenmesini sağlıyor, işçi ve işverenden kesilen paranın belli bir kısmı bu fona aktarılıyor. Fonda biriken para 100 milyar lirayı aştı.

Her ay 1 milyar liranın eklenmesiyle fonun büyüklüğünün 2017’de 113 milyar liraya ulaşması bekleniyor. Bu, 100 binlerce kişiye maaş demek.

İşsizlik maaşı almanın kriterleri neler?

Peki işsizlik maaşından kimler, nasıl yararlanabilir?

Bunun belli kuralları var.

Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yılda, 600 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı işsizlere 6 ay, 900 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı işsizlere 8 ay, 1080 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı işsizlere 10 ay süreyle işsizlik ödeneği veriliyor.

İSTİFA EDEN DE ALABİLİR

İşverenin işçinin hakkını ödememesi, maaşmı eksik gösterme, sigorta primini yatırmama gibi durumlarda da haklı fesih devreye girer ve istifa halinde işsizlik maaşı alınır, işsizlik maaşı alabilmek için işten çıkarıldıktan sonra sonra 30 gün içinde îşkur’a şahsen başvurmak gerekiyor. İşsizlik maaşı 659 lira ila 1318 lira arasında değişiyor. İşsizlik maaşı alırken işe girenlerin ödenekleri ‘yeni işe başlama’ nedeniyle kesiliyor.

İşsizlik maaşı nasıl belirleniyor?

‘İşsizlik maaşı, son 4 ayda (120 gün) alınan brüt ücretin ortalamasının yüzde 40’ıdır. Yani 2000 lira brüt ücreti olan bir çalışanın alacağı işsizlik maaşı 800 liradır. Bundan küçük bir miktar damga vergisi kesintisi de var. Her maaşın yüzde 40’ını işsizlik maaşı olarak almak da mümkün değil. Yani brüt maaşı 5 bin lira olan birisi 2 bin lira işsizlik maaşı alamıyor.

Burada sınır o yılki asgari ücretin yüzde 80’i olarak belirleniyor. Bu yıl için bu sınır 1318 lira.

Hayalinizdeki işi bulmak için 3 etkili yöntem

İşsizlik maaşı 2000 liraya kadar çıkabiliyor

İşsizlik maaşının üst sınırının öncelikli olarak 1500 liraya, sonrasında ise 2000 liraya kadar çıkarılabileceği belirtiliyor. Ayrıca 10 ay olan ödeme süresinin 15 aya kadar çıkarılması üzerinde duruluyor. İşsizlik maaşı almak için son 3 yıl içinde en az 600 gün, ve işten ayrılmadan önceki son 4 ayın tamamında prim ödeme şartı var. Bu şartlar yumuşatılacak. Son 600 gün şartı güne, son 4 şartı 1 aya inecek.
Posta

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

1 YORUM

  1. Merhaba eşim son 15 aydır maaşlarını düzenli alamıyor ve son 3 Aylık maaşındanda işveren sadece 700 TL ödeme yaptı eşim bu şartlar altında işşizlik parası alabilirmi ne yapmamız gerekiyor. İş veren ne çıkışını veriyor nede eşimin maaş ödemesini yapıyor kendiniz istifa edin diyor.

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.