İtalya referandumu ne zaman? 01.12.2016

İtalya’nın kaderini belirleyecek referandum için geri sayım başladı.

0
2714

İtalya anayasa referandumu ne anlama geliyor?

İtalyanlar, ülkelerinin siyasi düzeninde köklü değişiklikler öngören anayasa referandumu için 4 Aralık’ta sandık başına gidiyor.

İtalya referanduma gidiyor!

Matteo Renzi 22 Şubat 2014’te İtalya başbakanı oldu. Renzi, başbakanlığından bu yana İtalya’nın mali borç krizinden hızlı bir reform süreciyle çıkabileceğini belirtmesi ve ülkede bir yasa çıkarmanın çok uzun süreler aldığını vurgulaması üzerine anayasa referandum sürecinin başlamasına neden oldu.

Matteo Renzi istifa eder mi?

İtalya referandumuna az bir zaman kala “hayır” çıkması durumunda, erken seçim ihtimalleri, batık kredi krizi yaşayan İtalyan bankalarının riske girmesi, Başbakan Matteo Renzi hükümetinin istifa ederek yerine teknokratlar hükümetinin kurulması ve daha bir çok şey kötü senaryolar arasında yer alıyor.

Matteo Renzi’nin istifası halinde Beş Yıldız Hareketi’nin( İtalya’da kurulan siyasi bir partidir) yönetime gelmesi düşünülüyor. Beş Yıldız Hareketi AB karşıtı tutumuyla biliniyor. Bu durumun yaşanması halinde Brexit kararından sonra İtalya’da da benzer bir durum yaşanabileceği düşünülüyor. Fakat uzmanlar bu olasılığın düşük olduğunu öngörüyor.

Akdeniz ülkesi İtalya’da referandum üzerine Italexit senaryosu dahil olmak üzere çok şey konuşuluyor. İtalya referandum sonuçları başta İtalyan iç siyasetinin gidişatını olmak üzere İtalya-AB ilişkilerini ve piyasaları etkileyebilir.

Dünyanın yakından izlediği İngiltere Brexit referandumu ve ABD başkanlık seçimlerinin etkisi piyasalarda hissedildi. Piyasada bu olayların yankıları sürerken şimdi de gözler 4 Aralık’ta yapılacak İtalya anayasa referandumunda.

İtalya anayasa referandumunda son anket sonuçları

Son anketlere göre “hayır” oyları önde gözükse de kararsızların oranının da oldukça yüksek olması da dikkat çekiyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.