Kahinden yeni bir kehanet daha

0
2659

New York Üniversitesi Ekonomi Profesörü Roubini, bir düzine, hatta daha fazla sayıda merkez bankasının Japonya Merkez Bankası’nın yolundan giderek para birimlerinin değerini düşürmeye çalışacaklarını öne sürdü.

Marketwatch sitesi için bir yazı kaleme alan Roubini, Avrupa Merkez Bankası, İsviçre ve İsveç MB’nin yanı sıra, Çin, Güney Kore gibi ülkelerden de benzer adımlar beklediğini ifade etti. Japonya Merkez Bankası (BoJ), ülke ekonomisini canlandırmak için Ekim ayında para politikasını beklenmedik bir biçimde daha da gevşeterek daha fazla tahvil ve diğer varlıklardan alacağını açıklamıştı.

BoJ daha önce 60-70 trilyon yen aralığında olan para arzı hedefini yıllık 80 trilyon yene (683 milyar dolar) yükselteceğini açıklamış, ETF ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarından alımlarını da üç katına çıkaracağını duyurmuştu.

DOLAR GÜÇLENİR

Roubini, kur savaşlarının yeniden başlamasının ise doları daha da güçlendireceğini öngördü. Roubini, 2008 krizine yönelik başarılı tahminleri nedeniyle "kriz kahini" lakabıyla anılıyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.