Karlı ve risksiz yatırım araçları nelerdir?

Yatırım tercihi yapmadan önce olası alternatifler arasından karar vererek hangi yatırımın sizin için daha uygun olacağını ve beklentinizi karşılayacağının kararını vermeniz gerekiyor

0
3856

Risksiz ve karlı yatırım araçları her zaman yatırımcıların ilgini çekmiştir.  Öncelikle bir yatırımın karlı olabilmesi için size en yüksek kazanç sağlaması ile mümkündür. Yani yatırım tercihi yapmadan önce olası alternatifler arasından karar vererek hangi yatırımın sizin için daha uygun olacağını ve beklentinizi karşılayacağının kararını vermeniz gerekiyor.

Bu noktada size uygun yatırım aracını seçerken kendinize sormanız gereken iki soru bulunuyor. Bunlardan ilki, “Ne kadarlık bir yatırım yapmayı planlıyorsunuz ve ne kadar kar etmeyi planlıyorsunuz?” ikinci olarak da “Riskli mi, yoksa risksiz bir yatırım yapmayı düşünüyorsunuz?”

Bu son soruya cevap verirken, risksiz yatırımlar bazen beklenenden daha az kazandırırken, riskli yatırımlar genellikle daha fazla kazandırır ama kaybettirebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Sizin için en uygun karlı ve risksiz yatırım araçlarına bakacak olursak:

Faiz

Paranızı, en risksiz ve karlı yatırım araçları arasında yer alan mevduat faizinde değerlendirebilirsiniz. Bankaların sundukları birbirinden farklı mevduat çeşitleri sayesinde artık eskisi gibi paranızı vadeliye yatırdığınızda ve sonradan çekmek zorunda kaldığınız da herhangi bir kaybınız olmadığı ürünler de söz konusu

Hazine bonosu

Risksiz yatırım araçları arasında oldukça gözde hazine bonosu, T.C. Hazinesi tarafından çıkarılan ve bir seneden kısa vadelerle oluşturulan bir borçlanma senedidir. Hazine bonosu alarak siz devlete faiziyle borç vermiş oluyorsunuz ve devlet vadesi geldiğinde sizin vermiş olduğunuz borcu faiziyle geri ödüyor.

Devlet tahvilleri

Bir başka risksiz araçta devlet tahvilleridir. Devlet tahvillerini, hazine bonusundan farklı olarak bir seneden az olmamak kaydıyla verilen borçlanma senetleri olarak tanımlayabiliriz. Aynı hazine bonosu gibi düşünebilirsiniz.

Emlak ve gayrimenkul

Günümüzde hala karlılığını sürdüren ve risksiz yatırım araçları arasında emlak bulunur. Birikmiş paranızla konut alarak kira geliri elde edebilir veya arazi alarak uzun vadede değerlenmesini bekleyebilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.