Komşuda bankalar ve borsa bugün kapalı

0
2027

Yunanistan'da yapılan mali istikrar toplantısı sona erdi. Toplantı sonunda yapılan açıklamada bugün bankalar ve borsanın açılmayacağı ifade edildi.

Yunanistan'da, sermaye aktarımına kontrol getirilmesi amacıyla bugün bankaların kapalı kalması kararlaştırıldı. Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis başkanlığında toplanan Sistemik İstikrar Konseyi, bankacılık sistemindeki normalliğin bozulmaması için bugün ülkedeki tüm banka ve şubelerinin kapalı kalması, sermaye aktarımına kontrol getirilmesi konusunda tavsiye kararı aldı.

1 MİLYAR EURO'DAN FAZLA PARA ÇEKİLDİ

Yunan medyasına yansıyan haberlerde, konseyin kararının hükümete iletildiği belirtilirken, akşam saatlerinde acilen toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın açıklama yapmasının beklendiği bildirildi. Yunanistan'da, hükümetin halk oylamasına gitme kararının açıklanmasıyla ATM'lere hücum eden vatandaşların bankaların kapalı olduğu cumartesi-pazar günü mevduat hesaplarından 1 milyar avronun üzerinde para çektiği belirtildi.

AVRUPA MERKEZ BANKASI DESTEK TAVANINI DEĞİŞTİRMEYECEK

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB), Yunan bankalarına sağlanan Acil Likidite Desteği (ELA) tavanını değiştirmeyerek cuma günkü seviyesinde tutulması kararı aldıklarını bildirdi. ECB, Yunan bankalarına ELA sağlanması ve Yunanistan'ın referandum kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "ECB Yönetim Konseyi, Avro Bölgesi bakanlarının Avro Bölgesi'ndeki ekonomilerin dayanıklılığını geliştirmek için gerekli tüm önlemleri alma kararlılıklarını, ekonomik ve parasal birliği güçlendirmek için tüm kararlı adımları atmaya hazır olmalarını memnuniyetle karşıladı" bilgisine yer verildi. ECB'nin Yunanistan Merkez Bankası ile yakın işbirliği içinde çalışmaya devam edeceği belirtilen açıklamada, "Yunan makamları tarafından bir referandum ve Yunanistan için AB tarafından sağlanan uyum programının uzatılmaması kararlarını takiben Yönetim Konseyi, Yunanistan'ın finansal istikrarını korumak için Yunanistan Merkez Bankası ile yakın işbirliği içinde çalışacağını açıkladı" denildi.

'MEVCUT KOŞULLAR GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA…'

Bankanın, Yunan bankaları için ELA tavanını sabit tutma kararı aldığı aktarılan açıklamada, "Mevcut koşullar göz önüne alındığında Yönetim Konseyi, Yunan bankalarına sağlanan ELA tavanını 26 Haziran Cuma günkü kararlaştırılan seviyeyi devam ettirme kararı aldı. Yönetim Konseyi, kararını yeniden gözden geçirmeye hazırdır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ECB Başkanı Mario Draghi, "Yunanistan Merkez Bankası ile yakın işbirliği içinde çalışmaya devam ediyoruz ve üye ülkelerin Avro Bölgesi ekonomilerinin kırılganlıklarını gidermek için harekete geçme vaadini güçlü bir şekilde onaylıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras ise "Eurosistem'in bir üyesi olarak Yunanistan Merkez Bankası, bu zorlu koşullarda Yunan vatandaşları için finansal istikrarı sağlamak için tüm gerekli önlemleri alacaktır" bilgisini verdi.

Açıklamada, Yönetim Konseyi'nin finansal piyasalardaki durumu ve para politikası duruşundaki potansiyel etkileri yakından izlediği ve yetkisi dahilinde bulunan tüm enstrümanları kullanmaya kararlı olduğu belirtildi. Öte yandan, ECB'nin Yunan bankalarına sağladığı ELA tavanı yaklaşık 89 milyar avro seviyesinde bulunuyor.

ON BİNLER SOKAĞA DÖKÜLDÜ: HAYIR OYU VERECEĞİZ

Yunanistan'da hükümetin, kreditörlerin nakit akışının sağlanması için öne sürdüğü koşulları halk oylamasına sunma kararının ardından başkent Atina'da, "referandumda hayır oyu kullanacağız" gösterisi düzenlendi.

Sosyal medya üzerinden Sintagma Meydanı'nda toplanan yüzlerce Yunan, açtıkları pankartlarla Pazar günü yapılması kararlaştırılan referandumda "hayır" oyu kullanacaklarını belirtti. Bazı eylemciler ise AB'nin uyguladığı ekonomi politikalarını protesto etmek için 5 avro yaktı. Gösterinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan grup temsilcileri, Pazar günü yapılması planlanan referandumda "hayır" oyu kullanmakta kararlı olduklarını belirtti. Önümüzdeki günlerde de gösterilerine devam edeceklerini açıklayan temsilciler, "Bizler kararlıyız. Yolumuzdan şaşmayız" ifadelerini kullandı.

Benzer gösterilerin Yunanistan'ın başka şehirlerinde de düzenlendiği bildirildi. Yunanistan Hükümeti'nin referandum kararı almasının ardından halk para çekebilmek için bankamatiklerin önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, dün başbakanlık konutunda gerçekleştirilen ve yaklaşık 5 saat süren bakanlar kurulu toplantısının ardından televizyonlardan yaptığı halka sesleniş konuşmasında, Avrupalı kurumların anlaşma karşılığında öne sürdüğü koşulların kabul edilip edilmemesini halk oylamasına sunma kararı aldıklarını açıklamıştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.