Kredi kartı harcamaları nasıl azaltılır

Kredi kartıyla alışveriş yapanların sayısı kredi kartı ile alışveriş yapmayanlara göre çok fazla. Kredi kartının asgari tutarını ödeyerek bütçede kısıtlamaya gitmeden büyük miktarda kredi kartı borcu içinde bunalanların sayısı da dikkat çekiyor. Peki aile bütçesinde kara delikler oluşturan kredi kartı harcamaları nasıl azaltılır?

0
4656

Kredi kartı taşımak, birden fazla kredi kartı sahibi olmak, kredi kartının limitinin yüksek olması ya da kredi kartlarına taksit imkânın olması gibi pek çok unsur kredi kartı kullanımının hızla yayılmasına neden oluyor.

Kredi kartı kullanımın yaygınlaşması finansal sistemlerin gelişmesi açısından pozitif bir gelişme olsa da kredi kartı kullanırken gelirinin çok üstünde harcama yapan gençlerin ailelerin sayısı her geçen gün atlanarak artıyor.

Kredi kartı borcu mağdurlarının her biri hikayesinde ise toplumsal sorunlara zemin hazırlıyor. Evet, tüm bu sorunların altında kredi kartı harcamalarını kontrol edemeyen bakış açıları yatıyor. Kredi kartı harcamalarının kontrol edilmesi, bilinçli kredi kartı kullanımıyla ilgili uzmanların çok sayıda tavsiyesi var. Kredi kartı harcamalarının azaltılmasına yönelik tavsiyelerin dikkat çekenleri ise şöyle;

*Sahip olunan kart sayısı mümkün olduğunca azaltılmalı.

*Kredi kartı aylık limitlerinizin gelirinizin en fazla üçte ikisinin üstüne çıkmamasına dikkat edilmeli.

*Kredi kartına taksit yapılıyor, nasıl olsa öderim mantığı ile alışveriş yapmayın.

*Kredi kartı kullanarak yaptığınız alışverişlerin sliplerini tutun. Ayrıca fişlerinizi saklayın. Fiş toplamlarınızı ajandaya kayıt ederek o ayki harcamanızı kontrol altına alın.

*Taksitli alışverişlerinizi ve tarihlerini ajandadan takip edin böylece aylar içinde de harcamalarınızı kontrol etme imkanınız olur.

*Kredi kartınızdan nakit çekmeyin yüksek faiz ödersiniz. Mümkün olduğunca yorganınıza göre ayağınızı uzatın.

*Kredi kartıyla yaptığınız harcamaların sliplerini saklayın ki alışverişten pişmanlık duyduğunuzda aldığınız ürünü geri verme imkanız olsun.

*Kredi kartıyla alışveriş yapıyorum diye pahalı ürünleri tercih etmeyin. Mümkün olduğunca sezon ürünlerinde alışveriş yaparken indirimi bekleyin.

*Son olarak bütçenize göre en fazla harcayabileceğiniz miktarı belirleyin.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.