Moody’s de faiz için ‘Eylül’ dedi

0
1123

Nisan ayına ilişkin FOMC tutanaklarının "zaman aşımına uğradığını" düşündüğünü aktaran Sweet, "Fed yetkililerinin ekonomiye yönelik güncel görüşleri, tutanaklarda tasvir edilenlerden biraz farklı olabilir. Çünkü, Mart ayına ilişkin inşaat harcamaları, fabrika siparişleri ve sanayi üretimi gibi verilere bakıldığında ilk çeyreğe ilişkin büyümenin negatif olacağını görüyoruz" diye konuştu. Sweet, ayrıca nisan ayına ilişkin verilerin, büyümenin yılın ikinci çeyreğinde de beklentilerin altında kalabileceğine işaret ettiğini belirtirken, "Moody's olarak ABD'nin ikinci çeyrekte yüzde 3'ün üstünde büyümesini beklediklerini" söyledi.

Sweet, "ABD ekonomisi için en büyük risk nedir?" sorusuna "Muhtemelen güçlü dolar" yanıtını verirken, hem değerli dolar hem de düşen enerji yatırımlarının büyüme oranlarını aşağı çektiğini dile getirdi.

Diğer taraftan, Fed'in büyüme verilerinden çok istihdam sektörünü önemsediğini belirten Sweet, " Fed yetkilileri, özellikle işgücü piyasasındaki atıl kapasiteye odaklanmış durumdalar ve bu azalmaya devam ediyor. Eğer istihdam artışındaki istikrarlı eğilim sürerse, Fed,faiz artırımına büyüme rakamlarında dalgalanmalar olsa dahi Eylül'de başlar" değerlendirmesinde bulundu. Sweet, ayrıca Fed'in faiz artırımının doların değerini yükseltmeye devam edeceğini vurgulayarak, dolardaki rallinin son günlerde duraklamış olsa da bitmediği öngörüsünü ifade etti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.