Nasdaq Nedir?

Nasdaq dünyanın en büyük borsalarından biridir.

0
7096

Nasdaq, National Association of Securities Dealers Automated Quotations kelimelerinin kısaltmasından oluşan Amerika’nın en popüler borsalarındandır. Nasdaq 4 Şubat 1971’de New York’ta kurulan özel bir borsasıdır. 1971’den bu yana hızlı bir büyüme kaydeden Nasdaq Amerika’nın en büyük üçüncü borsası olarak görülmektedir. Nasdaq Borsa’sı bünyesinde bulunan Nasdaq 100 Vadeli Endeksi; piyasa değeri en yüksek  100 hisse senedinden oluşmaktadır. Nasdaq 100 Vadeli Endeksi; teknoloji şirketlerinin çoğunlukta olduğu bir endeks olduğundan teknoloji  endeksi olarak  tanımlanmaktadır. Nasdaq Endeksi’nde telekomünikasyon, toptan, perakende, ticaret,  bio-teknoloji, bilgisayar donanım ve yazılım alanında hizmet veren şirketler yer almaktadır. Bu şirketlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz; Google, Apple, Amazon, Marriott, Comcast, Cisco, eBay, Viacom, Oracle,.

Nasdaq 100 endeksi, 2008 yılında Amerika’da meydana gelen Lehman Brothers krizinde 1017 dolar ile tarihinin en düşük seviyesini gördü. 2015 Nisan ayında ise 4554 dolar ile tarihi en yüksek seviyeyi kaydetti.

Dünyanın en büyük finans piyasası Forex’te  Nasdaq 100 Endeksi’nde  yer alan ünlü şirketlerin hisse senetlerinde alım-satım yaparak yatırımlarınızı şekillendirebilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.