Para biriktirmenin 40 yolu

Para harcamak ne kadar kolaysa para biriktirmek de o kadar da zordur. İşte para biriktirmenin 40 yolu

0
2328

Bütçe planlaması yapın

Miktarı ne olursa olsun bankadaki maaşınızın yattığı vadesiz hesabınızdaki parayı,  likit fon veya kısa vadeli mevduatta değerlendirin.

Tasarruflarınızı yönlendirdiğiniz yatırım araçlarını yeniden gözden geçirin. Banka veya aracı kurumlardan bu konuda uzman portföy yöneticilerinden destek alin.

 

Çok zorunlu olmadıkça kara günler için biriktirilen altın benzeri yastık altı tasarruflarınızı bozdurmayın. Bozdurmanız gerekirse de sadece ihtiyacınız olan miktarını elden çıkarın.

Her ayın başında bir bütçe yaparak gelecek ayin harcama planını çıkarın, bunu yaparken de eğlence masraflarınızı kısın.

Çok zorunlu olmadıkça dışarıda yemek yemeyin.

Kredi kartı ve krediler

Kredi kartınızla zorunlu kalmadıkça alışveriş yapmayın. Özellikle de uzun vadeli taksitle bir şey alırken iki kere düşünün.

Kredi kartınızın asgari miktarını bile ödeyemiyorsanız, hemen bir bankaya gidip bireysel kredi alarak borcunuzu kapatın ve borcunuz bitene kadar kartınızı kullanmayın.

Kullanmadığınız kredi kartları varsa hemen iptal edin. Kredi kartı sayınızı minimuma indirin.

Aracınıza benzin alırken, kredi kartı kampanyalarından yararlanın. Aynı firmadan üst üste yapılan alışveriş sayesinde önemli oranlarda para puan kazanabilirsiniz.

Bankadan kredi alarak araba ya da ev almayın, bu ihtiyaçlarını piyasalardaki dalga bitene kadar erteleyin.

Bankacılık işlemlerinde internet ve ATM’leri kullanın. Bu sayede havale ve EFT gibi işlemlerde önemli miktarlarda tasarruf sağlamış olursunuz.

Bireysel emeklilik sistemine üyeyseniz, tasarruflarınızın değerlendirildiği enstrümanları bir kez daha gözden geçirin. Eğer siz uyarmazsanız, birçok şirket yatırım planında değişiklik yapmaz. Fonlarınızın daha savunmaya dayalı yatırım araçlarına yönlendirilmesini sağlayın.

Birikmiş paranızla geçmişten gelen düşük faizli borçlandığınız taksitleri kapatmaya kalkmayın. Çünkü zaman içerisinde faizler yükseldiği için mevcut paranızı daha yüksek bir fiyattan satma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Evdeki tasarruf önlemleri

İnternet, telefon gibi sabit giderlerinizi minimuma indirecek çözümler üretin. Sizin için hangi tarifenin sizin için daha avantajlı olduğunu araştırın.

Yeni cep telefonu almak için bir süre daha bekleyin.

Çok zorunlu olmadıkça evinizdeki dayanıklı tüketim malzemelerini ve mobilyaları yenilemeyin ve evinizde tadilata girişmeyin.

Zorunlu dayanıklı tüketim ihtiyaçlarınızda ise kredi kartına uygulanan uzun vadeli kampanyaları tercih edin.

Tüm harcamalardan vazgeçin ama aracınızın kaskosu ve kişisel sağlık sigortanızdan vazgeçmeyin.

Yemek pişirirken düdüklü tencere kullanın, büyük bir ateşin üzerine küçük kap koymayın. Yemekleriniz ağzı açık kaplarda pişirmeyin.

Kış öncesi evinizin cam ve kapılarının yalıtım yaptırın.

Sıradan bir televizyon çalışırken ortalama 100 W elektrik tüketir. Televizyonu kapatıp da prizden çekmezseniz, tüketim 2 W düşer.

Tasarruflu ampul kullanmaya dikkat edin.

Cep telefonları veya diğer şarj adaptörü kanalı ile şarj edilen aletlerinin de kullanılmadıklarında fişten çekin.

Çamaşır makinelerini tam doluyken çalıştırın. Çamaşırları yıkarken sıcak su yerine ilik su kullanarak çamaşırlarınızı daha düşük ısıda yıkayın.

Hemen bir servis çağırarak kış henüz tam bastırmadan gelmeden kombinizin bakımını yaptırın. Çok soğuk günlerde kombinizi kapatmak yerine düşük ayarda sürekli çalıştırın.

Sadece evde değil yaşadığınız apartmanda tasarruflu ampullerden tutun da asansör kullanımına kadar birçok alanda tasarruf yapılması için çevrenizdekileri uyarın. Bu sayede apartmanı ortak giderleri azalır.

Alışveriş

Küçük alışverişler için büyük marketlere gitmeyin.

Alışverişe çıktığınızda sadece ihtiyacınız olanları alin. Özellikle de evde bir liste yaparak markete gidin. Raflarda her gördüğünüzü sepete atmayın.

Marketlerde alışveriş yaparken kredi kartınızı kullanmayın, çünkü cebinizden anında nakit çıkmadığı için gereksiz birçok urun alabilirsiniz. Markette nakit parayla yapacağınız alışveriş
masraflarınızın azalmasında etkili olacaktır.

Market alışverişlerinizde özellikle hafta içi ve hafta sonunda indirim yapılan günleri tercih edin.

Mağazalardaki yeni sezon ürünleri almak yerine birkaç ay sonra başlayacak indirimli kampanyaları bekleyin.

İndirim yapılıyor diye bir urun almayın, sadece zorunlu ihtiyaçlarınız için alışveriş yapın.

Kredi kartlarından elde ettiğiniz para puanları da alışverişte kullanmayın. Birçok banka uçak bileti alımlarında para puanları iki ya da dörtle çarpıyor.

Sebze ve meyveleri musluktan akan suda değil, bir kabin içerisinde yıkayın.

Otopark masrafları da dikkate alındığında kendi aracınız yerine toplu ulaşım araçlarını tercih edin ve toplu taşımayı kullanın.

Kış gelmeden önce aracınızı bakıma sokun ve yakıt masraflarını azaltacak tedbirler alin.

Eğer kirada oturuyorsanız, konut fiyatlarındaki düşüşü de değerlendirerek çevrenizde daha az kira ödeyebileceğiniz alternatifleri araştırın. Ancak depozito ve taşınma masraflarını da hesaplayın.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.