Petrol fiyatlarında neler oluyor?

0
2804

Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol bir ayın ilk haftalık kazancına ilerliyor. Malzeya Havayollarına ait uçağın düşürülmesinin ve Israil'in Gazze Şeridi'ne asker göndermesinin petrolün yükselişinde etkisi mevcut.

WTI vadelileri yüzde 0.7 kadar yükselişle dünkü yüzde 2'lik artışını genişletti ki söz konusu oran 12 Haziran tarihinden bu yana en çok artışa işaret ediyor.

Malezya Havayollarına ait Boeing 777 tipi yolcu uçağı Ukrayna'nın doğusunda vurularak düşürülmesinin ardından 298 kişi hayatını kaybetti. Ukrayna yönetimi olay ile ilgili Rus yanlısı ayrılıkçıları suçlarken ayrılıkçılar ise suçlamaları kabul etmedi. Amsterdam'dan Kuala Lumpur'a giden uçağın düşürülmesi dünyada büyük yankı uyandırdı. Ukrayna'da artan tansiyon Soğuk Savaş'ın bitiminden bu yana Avrupa'nın en kötü jeopolitik krizi olarak tanımlanıyor.

CMC Markets baş stratejisti Ric Spooner konu ile ilgili "Piyasa risk primini yeniden tesis etmek üzere hareket ettiği sürece kazanç için daha fazla yerimiz olabilir. "Askeri gerilim bir yana asıl soru Avrupa benzin ya da petrol akışını sekteye uğratabilcek daha fazla yaptırım kararı ile nereye sürüklenecek? " yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki Ağustos vadeli petrolün varili 75 sent artışla 103.94 dolara yükseldi ve Singapur saati ile 13.11'de 103.69 dolardan alıcı buldu. Kontrat, dün 1.99 dolar artışla 8 Temmuz tarihinden bu yana en yüksek kapanış rakamı olan 103.19 dolar oldu. İşlem gören tüm vadelilerin hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 90 üstünde seyrediyor. Fiyatlar bu hafta yüzde 2.8, bu yıl ise yüzde 5.4 artıda görünüyor.

Londra'daki ICE Vadeli Avrupa Borsası'nda işlem gören Eylül vadeli brent petrolün varili 73 sent ya da yüzde 0.7 kadar tırmanışla 108.62 dolardan alıcı buldu. Fiyatlar ise bu hafta yüzde 1.6 yukarıda bulunuyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.