Petrol fiyatlarının kafası karıştı

0
2889

Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol fiyatları yükseliyor. Yükselişte Çin'in ekonomik büyümesinin tahminleri aşması ve ABD ham petrol stoklarının azalmasının etkisi mevcut. Her iki veri de dünyanın en büyük iki petrol tüketicisinde talebin artacağına işaret ediyor. Brent petrol ise durağan seyrini koruyor.

Petrol vadelileri yüzde 0.5 kadar yükseliş gösterdi. Pekin'deki istatistik bürosunun bildirimine göre Çin'in 2. çeyrek büyümesi bir yıl öncesinin aynı dönemine göre yüzde 7.5'e ivmelendi. ABD ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 2.75 milyon varil azaldığı tahmin ediliyor, resmi veri bugün açıklanacak. Amerikan Petrol Enstitüsü'nin dünkü bildirimine göreyse arz 4.8 milyon varil azaldı.

CMC Markets baş stratejisti Ric Spooner konu ile ilgili “Bu ortalama ölçüde olumlu bir data. Fiyatlardaki aşağı yönlü trendde belirgin bir azalma var bu yüzden yatırımcı bir düzeltme bekleyecektir." yorumunda bulundu.

Nymex elektronik işlemlerdeki Ağsutos vadeli WTI petrolün varili 49 sent kadar tırmanışla 100.45 doları gördü ve Sidney saati ile 14.45'te 100.39 dolardan alıcı buldu. Kontrat dün 95 sent düşüş ile 6 Mayıs tarihinden bu yana en düşük seviye olan 99.96 dolara gerilemişti. Tüm kontratların işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 10 üstüne çıktı. Vadeliler bu yıl yüzde 2 yukarıda seyrediyor.

Londra'daki ICE vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki bugün sonlanacak olan Ağustos vadeli brent petrolün varili 7 sent artışla 106.09 dolara çıktı. Eylül vadeli kontrat ise 14 sent artışla 107.02 dolar oldu. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı ise dünkü 6.06 doalrdan 5.70 dolara geriledi

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.