Petrolde ibre aşağı mı döndü?

0
1253

Petrol, ABD rafinelerinin petrol kullanımlarını 4 ayın en büyük oranında düşürdüğünü gösteren resmi verinin açıklanmasının ardından düşüşü 2. güne taşıyor

Petrol vadelileri, New York’ta yüzde 1.1 kadar geriledi. Energy Information Administration’ın Çarşamba günü açıkladığı verilere göre rafineri kullanımı 8 Mayıs’ta sona eren haftada 1.8 yüzde puan yavaşlayarak Ocak ayından bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Uluslararası Enerji Ajansı’ya (IEA) göre Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) üyeleri Pazar paylarını korumak için üretimlerini artırıyorlar.

Petrolün 6 ayın en düşük seviyesinden gösterdiği toparlanma varil başına 60 dolara yakın seviyede duraksama gösteriyor. Petrol fiyatlarında görülen toparlanmanın arz fazlası sorununu alevlendirdiği spekülasyonları yapılıyor. ABD stoklarının 5 yıllık ortalamanın 100 varil yukarısında seyretmesine rağmen ülkedeki petrol şirketleri rekor hıza yakın seviyede üretim gerçekleştiriyor.

Sydney’deki Ayers Alliance Securities baş yatırım stratejisti Jonathan Barratt, “Yukarı yönlü ivmelenme yavaşlıyor. Arz fazlası ile ilgili endişe yükselişleri duraksatabilir. 60 ile 65 dolar arasındaki seviyelerde kaya petrolü üretimi artacaktır” dedi.

Haziran vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde, 68 sent kadar gerileyerek varil başına 59.82 dolar oldu ve Singapur saati ile 13:31’de 60.24 dolardan işlem gördü. Kontrat Çarşamba günü 25 sent gerileyerek 60.50 dolara geldi. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 52 aşağısında seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 13 arttı.

Haziran vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında, 28 sent veya yüzde 0.4 düşerek varil başına 66.53 dolardan alıcı buldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 6.31 dolar seviyesinde. Daha aktif olan Temmuz kontratı 20 sent gerileyerek 67.07 dolara geldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.